POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-1/415/12/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2005, sygn. P-1/415/12/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie artykułu 14 a i art. 216 ustawy z dnia 29sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (DZ. U. z 2005r Nr 8 poz 60 z późn. zm.) stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 16.11.2005 r. (data wpływu 25.11.2005 r) uznaję za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Zapytanie dotyczy sposobu zakwalifikowania udzielanej przez Gminę pomocy materialnej dla uczniów w formie stypendium szkolnego, na pokrycie wydatków rzeczowych o charakterze edukacyjnym. Płatnik prosi o określenie, czy stypendia udzielane uczniom na podstawie wydanej decyzji administracyjnej należy zakwalifikować jako dochód zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 40 czy też jako dochód zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art.21 ust. 1 pkt. 40 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.Zdaniem strony wypłacane świadczenia będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 3.Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest zasadne.

Zgodnie z art. 90b ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty(Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późń, zm.) uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na tel cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. W oparciu o art. 90c ust. 2 w/w ustawy stypendium szkolne i zasiłek szkolny są świadczeniami pomocy o charakterze socjalnym. Udzielanie tych świadczeń w oparciu o art.90p jest zadaniem własnym gminy, finansowanym z budżetu państwa zgodnie z art. 90 r ust. 1.W oparciu o uchwałę Rady Gminy uchwalony został Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy zgodnie z zapisem art. 90 f w/w ustawy o systemie oświaty. W art. 90 d ust. 2 pkt. 1 i 2 tejże ustawy określono formy udzielanego stypendium.

W świetle art.21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni ? przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , ze wypłacane przez gminę świadczenia pomocy o charakterze socjalnym przyznawane są na podstawie ustawy o systemie oświaty a na ich dofinansowanie gmina otrzymuje dotację celową.Świadczenia te zatem korzystają ze zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia. W związku z tym, całość wypłacanej pomocy materialnej dla uczniów na podstawie w/w przepisu zwolniona jest od podatku.

W związku z powyższym stanowisko Państwa jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja;a/ odnosi sie wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,b/ nie jest wiążąca dla strony , wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie