Spółka, w związku ze śmiercią swojego pracownika, wypłaci należne mu wynagrodzenie niepełnoletniej córce ? jedynej osobie spełniającej warunki uzyska... - Interpretacja - AD-III/415-35/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.11.2005, sygn. AD-III/415-35/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka, w związku ze śmiercią swojego pracownika, wypłaci należne mu wynagrodzenie niepełnoletniej córce ? jedynej osobie spełniającej warunki uzyskania renty rodzinnej. W opisanym stanie faktycznym postawiono następujące pytanie: Czy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych, a co za tym idzie, czy słuszne jest potrącenie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu oraz wystawienie imiennej informacji o wysokości dochodu na niepełnoletnie dziecko?
Zdaniem Spółki wypłacone po zmarłym pracowniku wynagrodzenie będzie stanowiło przychód z praw majątkowych i spółka, jako płatnik, zobowiązana będzie do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu oraz wystawienia do końca lutego następnego roku podatkowego imiennej informacji o wysokości dochodu PIT-11/8B na niepełnoletnie dziecko.
Z dniem śmierci pracownika zgodnie z art. 63 § 1 i 63sup1; § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy /Dz. U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm./ wygasa stosunek pracy a wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Jeżeli nie ma takich osób, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Wypłacone małżonkowi lub osobom uprawnionym do reny rodzinnej należności po zmarłym pracowniku stanowią dla nich w świetle przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z zm./ przychód z tytułu praw majątkowych.

Ponadto w świetle przepisu art. 41 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym m.in. w art. 18 ww. ustawy są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19%. Kwotę pobranych zaliczek należy wpłacić do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki ? na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby ? według miejsca zamieszkania płatnika. Natomiast w terminie do końca lutego następującego roku po roku podatkowym na podstawie przepisu art. 42 ust.2 ustawy o podatku dochodowym, płatnicy obowiązani są do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości dochodu, sporządzoną według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, wypłacone po zmarłym pracowniku wynagrodzenie będzie stanowiło przychód niepełnoletniej córki z praw majątkowych opodatkowany podatkiem dochodowym w wysokości 19% bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu, wykazany w imiennej informacji o wysokości dochodu PIT-11/8B do końca lutego następnego roku podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald