Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwestii ustalenia wartości przychodu z tytułu użyczenia lokalu na potrzeby działalności uznaje za prawidłowe
stanowisko przedstawione przez Stronę.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 22.08.2005r. zwrócili się Państwo, na podstawie przepisu art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jesteście Państwo wraz z drugim małżeństwem wspólnikami w Spółce Jawnej XXX, zajmującej się usługami stomatologicznymi. Każdy ze wspólników posiada 25 % udziałów. Zamierzają Państwo użyczyć spółce część lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską. W przedmiotowym lokalu spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą.
Treść pytania:
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego bezpłatne użyczenie nieruchomości spowoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń zarówno po stronie użyczającego jak i biorącego lokal w używanie.
Stanowisko podatnika:
Uważają
Państwo, że skoro każdy ze wspólników pracuje na rzecz spółki, generując przychód, to ustalenie przychodu z tytułu umowy użyczenia lokalu nie powinno się wiązać z naliczeniem podatku od dochodu z tytułu bezpłatnego użyczenia lokalu dla Państwa jako osób użyczających.
Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany:
Spółki osobowe prawa handlowego / a zatem i spółka jawna / nie są podatnikami podatku dochodowego; takimi podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy takiej spółki. Stanowią o tym przepisy art. 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. /.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 w/w ustawy za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Od zasady tej ustawodawca wprowadził wyjątki, które zawarł w art. 16 ust. 2 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem właściciel nieruchomości nie ustala przychodu z powyższego tytułu, jeżeli używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał nieruchomość na tzw. cele społeczno ? użyteczne / np. działalność oświatową, kulturalną, naukową /.
Tak więc na podstawie przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż u wspólników w zakresie przychodów wystąpią następujące skutki:
- u wspólników użyczających spółce lokal nie powstanie z tego tytułu przychód dla celów podatku dochodowego
- u pozostałych wspólników wystąpi przychód, przy czym u każdego z nich będzie to kwota określona proporcjonalnie do wynikającego z umowy spółki udziału w zysku spółki.
Pouczenie:
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego
przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.