Temat interpretacji
Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. / wolna od podatku jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych,w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.
Stosownie do postanowień art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych / Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z póżn. zm. / żołnierze zawodowi w określonych przypadkach otrzymują wyżywienie albo równoważnik pieniężny za to wyżywienie. Powyższe prawa realizowane są na podstawie rozporządzeń Ministra Obrony Narodowej:
- z dnia 18.02.2004 r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych / Dz. U. Nr 40, poz. 365 /,
- z dnia 27.02. 2004 r. w sprawie określenia wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługujące żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych / Dz. U. Nr 43, poz. 396 /.
Z opinii Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 października 2004 r. nr 3530/4/OB wynika, iż świadczenia dostarczane żołnierzom odbywającym służbę w szczególnych warunkach w celu podtrzymania właściwej kondycji psychofizycznej / chodzi o żołnierzy zawodowych wchodzących w skład personelu latającego, załóg pływających, skoczków spadochronowych, pełniących dużury bojowe, służby dyżurne oraz odbywających intensywne szkolenia wojskowe /, wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tym samym wartość otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych świadczeń żywnościowych, jak i ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń, wynikających z zasad BHP - korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie cyt. art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku.
Powyższe jest zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów
wyrazonym w piśmie z dnia 31.12.2004 r. Nr PB5/KD-033-109-2361/04.
Dodatkowo wyjaśnia się, że z dniem 1 stycznia 2005 r. wszedł w życie przepis art. 21 ust. 1 pkt 11a, który jednoznacznie stanowi, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.