Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 10.08.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 30.08.2005r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U z a s a d n i e n i e
Podatnik w dniu 16.08.2005r. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z zapytaniem, czy wystawiając fakturę po zakończeniu miesiąca przychód wynikający z tej faktury winien zaliczyć do miesiąca, w którym wystawiono fakturę czy do miesiąca w którym wykonano usługę. Podatnik świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej, polegające na kierowaniu obcym pojazdem na rzecz innego podmiotu gospodarczego, dla którego fakturę ? zgodnie z zawartą umową -wystawia w terminie 7 dni po zakończeniu miesiąca. Podatnik nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ? VAT.
Pismem z dnia 30.08.2005r. podatnik uzupełnił swój wniosek informując jednocześnie, że nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym w sprawie będącej przedmiotem pisma z dnia 10.08.2005r.
Zdaniem podatnika kwota wynikająca z rachunku wystawionego przez usługobiorcę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym wykonano usługę, stanowi przychód tego następnego miesiąca.
Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust.1c przywołanej ustawy- za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się z zastrzeżeniem ust.1e- 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
- otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia w pozostałych przypadkach.
Zasadę tę obowiązani są stosować podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, jeżeli nie mają do nich zastosowania szczególne uregulowania zawarte w art. 14 ust. 1e-1g ustawy, gdzie z przepisu ust. 1f wynika, że jeżeli podatnik:
- jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
- prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
- ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami,
za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
Podatnik opłacający na podstawie odrębnych przepisów podatek od towarów i usług ? zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm./ może w ciągu roku podatkowego ewidencjonować przychody w dacie wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, w dniu w którym faktura powinna zostać wystawiona.
Skoro więc podatnik nie jest podatnikiem podatku VAT to nie mają tu zastosowanie w/cyt przepisy.
Tak więc, zgodnie z art. 14 ust.1 c pkt 2 ww. ustawy, momentem powstania przychodu z tytułu wykonania świadczeń będzie ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko Pana ...wyrażone w zapytaniu z dnia 10.08.2005r. w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.