POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-3-415/1b/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2005, sygn. P-3-415/1b/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 14.01.2005 r., uzupełnionym w dniu 24.02.2005 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:

kiedy powstanie przychód z tytułu podnajmu lokalu, w przypadku zawarcia umowy na okres 18 miesięcy z terminem płatności czynszu - 7 dni od daty podpisania umowy ?

i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14.01.2005 r., uzupełnionym w dniu 24.02.2005 r., zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów, stosując "memoriałową" zasadę rozliczania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 5, 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku. Na cele prowadzonej działalności wynajmuje Pan 2 lokale. Pomieszczenia, w jednym z tych lokali, podnajmuje Pan 3 różnym podmiotom gospodarczym.

Umowę zawarto na 18 miesięcy z terminem płatności czynszu - 7 dni od daty podpisania umowy.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem jaka jest data powstania przychodu z tytułu podnajmu w/w lokalu, formułując własne stanowisko w sprawie, iż przychód z tego tytułu powstaje w dniu, w którym należność z tytułu umowy podnajmu staje się wymagalna, czyli w ciągu 7 dni od daty podpisania umowy.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Przychody uzyskiwane z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą zaliczane są, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 11 ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej.

W myśl art. 14 ust. 1 e cyt. ustawy o podatku dochodowym za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub inych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Wymagalność zapłaty jest pojęciem niesprecyzowanym w prawie podatkowym. Zwrot wymagalność odnosi się do ostatniego dnia, w którym zapłata wynikająca z umowy powinna nastąpić. Analizując zatem jednocześnie powołany przepis i znaczenie słowa wymagalność można stwierdzić, że w celu ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu umów najmu, świadczonych w ramach działalności gospodarczej, decydującego znaczenia nabiera nie data wystawienia faktury, lecz wyznaczony dzień zapłaty czynszu (termin zapłaty czynszu), tj. dzień, w którym wynajmujący może domagać się zapłaty należnego mu czynszu.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie