W dniu 26.01.2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa pod... - Interpretacja - PD/415-3/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. PD/415-3/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 26.01.2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, której udziałowcami jest trzech wspólników .

W dniu 31.12.2003 r. zgodnie z aneksem do umowy spółki dwóch wspólników spółki (małżeństwo ) wniosło do spółki wkład w postaci prawa nieodpłatnego użytkowania nieruchomości będącej ich własności. Trzeci wspólnik wniósł wkład w postaci świadczenia pracy oraz pieniężny . W skład wniesionej nieruchomości wchodzą grunty , a także zlokalizowane na tych gruntach budynki . Nieruchomości w całości wykorzys-tywane są w prowadzonej działalności przez spółkę . W dniu 31.12.2003 r. wspólnicy podjęli uchwałę, z której wynika zobowiązanie wspólników do wniesienia w/w wkładów .

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisach art. 22a i art.22g ust 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt. " biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny, uważamy, że zgodnie z podjętą uchwałą oraz stosownie do przepisu art. 22a i art. 22g ust.17 cyt. ustawy spółka jako "korzystająca" ma prawo dokonywać odpi-sów amortyzacyjnych od ustalonej wartości budynków ( wartość początkowa ) . Natomiast wydatki poniesione na ich rozbudowę i modernizację powiększają ich wartość początkową .

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa orazprzepisy art. 22 a , art. 22g ust.17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają , zastrzeżeniem art. 22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika , nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdat-ne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania - budowle ,budynki oraz lokale będące odrębną własnością . W przypadku wniesienia przez wspólników spółki prawa nieodpłatnego użytkowania nieruchomości, spółka nie stała się właścicielem tej nieruchomości i pozostaje ona w dalszym ciągu własnością wspólników. Zatem spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej nieruchomości . Jeżeli wspólnicy chcą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości winna ona być wprowadzona do majątku spółki jako współwłasność łączna , co wiąże się z koniecznością sporządzenia aktu notarialnego, z którego będzie wynikało że , nieruchomość stanowi współwłasność łączną wspólników spółki. Nie znajduje również w przedmiotowej sprawie zastosowania przepis art. 22a ust. 2pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,który stanowi że, amortyzacji podlegają również , z zastrzeżeniem art. 22c niezależnie od przewidy-wanego okresu używania składniki majątku wymienione w ust. 1 niestanowiące wła-sności lub współwłasności podatnika , wykorzystywane przez niego na potrzeby zwią-zane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1 , za-wartej z właścicielem lub współwłaścicielem tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że Spółka nie zawierała umowy leasingu ze współwłaścicielami nieruchomości, o której mowa w powołanym art. 23a pkt 1 ustawy. Również poniesione wydatki na ulepszenie środka trwałego o których mowa w art. 22g ust. 17 ustawy tj. przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję , adaptację lub modernizację nie powiększają wartości początkowej nieruchomości wniesionych do Spółki w postaci prawa nieodpłatnego użytkowania. Wydatki takie mogą stanowić inwestycję w obcym środku trwałym i stosownie do art. 22a ust. 2 pkt 1 podlegać odpisom amortyzacyjnym. Warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest by inwestorem tej inwestycji była spółka i inwestycja ta była wpisana do ewidencji środków trwałych spółki .

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim