POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP.005.V/1/2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2005, sygn. DP.005.V/1/2/2005, Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie
art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2005r. postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2005r. do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym piśmie pyta Pani, czy postępuje prawidłowo nie księgując w koszty uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług od wydatków na przegląd techniczny i naprawę powypadkową samochodu, który wykorzystywany jest w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej w dniu 28.11.2003r. umowy leasingu operacyjnego. Wskazany podatek naliczony został odliczony w składanych przez Panią deklaracjach rozliczeniowych na podatek od towarów i usług.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23b ust. 1 cytowanej ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią, co do zasady przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, wówczas jeśli umowa spełnia następujące warunki:

  • została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeśli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom nieruchomości oraz
  • suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli umowa ma charakter leasingu operacyjnego, to przepisy prawa podatkowego nie przewidują żadnych szczególnych zasad dotyczących tego rodzaju umów. W przedstawionym stanie faktycznym z uwagi na okoliczność, iż wydatki faktycznie poniesione przez Panią na zakup części zamiennych, naprawę lakierniczą pojazdu, bieżącą eksploatację oraz przegląd techniczny są związane z uzyskiwanym przychodem oraz fakt, że art. 23 cyt. ustawy nie zabrania uznania przedmiotowych wydatków za koszt uzyskania, wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu.

W myśl postanowień art. 23 ust. 1 pkt. 48 ww. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że została zawarta przez Panią umowa dobrowolnego ubezpieczenie komunikacyjnego AC na wskazany samochód.

Zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt. 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Jest to zasada, od której przepis ten wprowadza wyjątki. Mianowicie jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej częsci, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

W związku z poniesionymi wydatkami, przysługuje Pani prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony i z prawa tego Pani skorzystała. W konsekwencji podatek naliczony nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika.

Zażalenia winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać stosowne dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim