Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 /tekst jednolity/) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, zamieszkałego w Niemczech, z dnia 07 lutego 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie - rodzaju kosztów, które może Pan odliczyć od swojego wynagrodzenia otrzymywanego z Niemiec podlegającego opodatkowaniu na terytorium Polski - uzupełnionego w dniu 24.02.2005r. pismem z dnia 24 lutego 2005r.
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik pismem z dnia 07.02.2005r. - uzupełnionym w dniu 24.02.2005r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedmiotowego pisma wynika, że jako obywatel niemiecki posiadający rezydencję w kraju obywatelstwa tj. w Niemczech jest Pan zatrudniony przez firmę z siedzibą w Niemczech. Przez wymienioną firmę został Pan oddelegowany do pracy w firmie z siedzibą w Polsce jako przedstawiciel handlowy ww. niemieckiej firmy. W Polsce przebywa Pan od dnia 25.07.2004r. na okres około 5 lat, a w dniu 23.01.2005r. minęło 183 dni Pana pobytu na terytorium Polski. Pracodawca niemiecki od wypłacanego Panu wynagrodzenia potrąca :
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- składki na ubezpieczenie społeczne,
- podatek na kościół,
- podatek na odbudowę byłego NRD.
W związku z powyższym prosi Pan o informację, czy od wynagrodzenia opodatkowanego na terytorium Polski można również odliczyć powyżej wymienione koszty.
Zdaniem Pana, skoro wymienione składki są potrącane z Pana wynagrodzenia wypłacanego w Niemczech to powinny być również uwzględnione w deklaracji PIT-53, którą po raz pierwszy złoży Pan za miesiąc styczeń 2005r.
Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego ustalono, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 /tekst jednolity/ z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy podatkowej, osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadają na terytorium Polski tzw. ograniczony obowiązek podatkowy.
Na podstawie art. 44 ust. 1a ww. ustawy podatkowej podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
- ze stosunku pracy z zagranicy,
- z emerytur i rent z zagranicy,
- z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a tego artykułu.
Zgodnie z tymi zasadami, podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa wyżej, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30%, 40% lub 50%.
Składki o których mowa w przepisie art. 26 ust. 1 pkt 2 to składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późniejszymi zmianami):
- zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
- potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6 /członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną/, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu
przy czym odliczenie ww. nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 44 ust. 3c ustawy od podatku dochodowym, zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z zapisem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):
- opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
przy czym obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Zgodnie z ust. 3d art. 44 podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 2a - a więc osoby nie mające na terytorium Polski miejsca zamieszkania w związku z czym, podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujący z zagranicy dochody z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku pracy, są obowiązani wpłacać zaliczki na zasadach określonych w ust. 3a i 3c, po przekroczeniu okresu, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi warunek wyłączenia z opodatkowania tych dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; w tym przypadku przy obliczaniu pierwszej zaliczki podatnik jest obowiązany uwzględnić dochody uzyskane od początku roku podatkowego.
Jak wynika z powyżej przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy o który mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają prawo do obniżenia kwoty przychodu uzyskanego w danym miesiącu o kwotę składki na ubezpieczenie społeczne oraz kwoty zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne - jednakże składki na ubezpieczenie społeczne muszą być obliczone na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późniejszymi zmianami) zaś składki na ubezpieczenie zdrowotne muszą być obliczone na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).
Ponadto, na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, w celu ustalenia podstawy opodatkowania, mają prawo do obniżenia dochodu oprócz wskazanych już składek na ubezpieczenie społeczne o których mowa w przepisie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy, o kwoty:
- dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika,
- wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
- wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
- darowizn przekazanych na cele:
- określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
- kultu religijnego
Reasumując, może Pan obniżyć dochód wyłącznie o powyżej poniesione wydatki, natomiast nie może Pan obniżyć dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce o składki potrącane od tego dochodu w Niemczech na:
- ubezpieczenie zdrowotne,
- ubezpieczenie społeczne oraz
- podatek na kościół,
- podatek na odbudowę byłego NRD.