Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla 14-letniego jachtu zakupionego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U z a s a d n i e n i e
Podatnik zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą i zakupić 14-letni jacht w celu wykonywania usług turystycznych.
Zdaniem podatnika, dla w/w środka trwałego można indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną, przy okresie amortyzacji -30 miesięcy.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła s wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, przy czym -jak stanowi art. 22 ust. 8 tej ustawy - kosztem uzyskania przychodów s odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych / odpisy amortyzacyjne / dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a -22o, z uwzględnieniem art. 23.
Na podstawie art.22a ust.1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy amortyzacji podlegają zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu -o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzą przez niego działalności gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnych i prawnych ustalona zgodnie z art. 22g cytowanej wyżej ustawy. Stosownie natomiast do treści art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. W przypadku, gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł, podatnicy,z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
Zgodnie z treści art.22i ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, przy czym podatnicy, z pewnymi zastrzeżeniami, mogą indywidualnie ustalać stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji,z tym że w myśl art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres amortyzacji dla środków transportu nie może być krótszy niż 30 miesięcy.
Środki trwałe, o których mowa w przytoczonym wyżej przepisie uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.
Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe, przyjmuje jednocześnie, iż zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.