Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 21 stycznia 2005 r. uzupełnionego w dniu 08 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dojazd na uczelnię w związku z podwyższaniem kwalifikacji zawodowych.
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2005 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, który uzupełniono zgodnie z wezwaniem nr DF II - JK/415 - 6/05 z dnia 31 stycznia 2005 r.
Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w dniu 01.09.2003 r. i świadczy usługi ratownictwa medycznego na podstawie stosownej umowy zawartej z Zakładem Opieki Zdrowotnej i równocześnie kontynuuje podnoszenie kwalifikacji poprzez studnia na Uniwersytecie ..., Collegium Medicum w ... na wydziale Nauk o Zdrowiu o specjalności Ratownictwo Medyczne.
W uzupełnieniu złożonego wniosku Podatnik podaje, że świadczenie usług na rzecz Zakładu Opieki Zdrowotnej, jak również wykonywanie innego rodzaju działalności wymaga stałego aktualizowania wiedzy i poszerzania jej na bieżąco ( w związku ze stałym postępem technologiczno - terapeutycznym w dziedzinie ratownictwa medycznego), podnoszenie kwalifikacji związane jest także z koniecznością dostosowania kwalifikacji np. do ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym; do indywidualnych wymagań poszczególnych kontrahentów oraz prawa Unii Europejskiej (obecne kwalifikacje nie pozwalają na podjęcie działalności gospodarczej na rzecz podmiotów innych niż polskie) - w przeciwnym wypadku może zostać pozbawiony możliwości prowadzenia działalności gospodarczej lub narażony na utratę przychodu bądź też pozbawiony możliwości awansu zawodowego.
Podatnik zajmując własne stanowisko w sprawie podaje, że koszty dojazdu na uczelnię mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jeżeli zatem nowe kwalifikacje z których nabyciem lub podwyższeniem wiążą się ponoszone przez Pana wydatki mają na celu osiąganie obecnie lub przyszłości w działalności gospodarczej przychodów wynikających z korzystania z nabytych w ten sposób umiejętności, to wydatki poniesione na dojazd na uczelnię w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności.