Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania 19% podatkiem liniowym przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, jeżeli korzysta się przy świadczeniu w/w usług z pomocy zatrudnionego pracownika
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 13.01.2005r. (data wpływu 18.01.2005r.), uzupełnionym w dniu 02.02.2005r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że obecnie podatnik prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności zamierza zatrudnić pracownika, z którym świadczyłby usługi doradcze w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
W złożonym wniosku zadał pytanie: czy przedsiębiorca świadczący usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze i zatrudniający jednego pracownika, również świadczy usługi osobiście i czy w takim przypadku ma prawo do podatku liniowego wg stawki 19%.
Uważa Pan, że w momencie zatrudnienia pracownika, który prowadziłby z nim usługi doradcze, nie prowadziłby tej działalności osobiście i co za tym idzie mógłby rozliczać się za pomocą podatku liniowego wg stawki 19 %.
Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Od dnia 1 stycznia 2004r. zgodnie z treścią art. 9a ust. 2 i 3 oraz art. 30c tej ustawy podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych mogą wybrać sposób opodatkowania według jednej liniowej stawki 19%.
Art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą jako działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 przytoczonej wyżej ustawy.
Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (z wyjątkiem przychodów otrzymanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powołania należące do zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych) stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Przychody te wymienione są jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.
Oznacza to, że przychody uzyskane przez osoby fizyczne na podstawie kontraktów menadżerskich, umów o zarządzenie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zawsze jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet wtedy gdy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarcze w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.
Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychody uzyskane na podstawie umów wymienionych w wyżej cytowanym przepisie nawet, jeżeli są wykonywane w ramach działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, są traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i nie są uznawane za przychody z działalności gospodarczej.
Kontrakt menedżerski (nazwany też umową o zarządzanie) - to cywilnoprawna umowa nienazwana (nie uregulowana przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny), której przedmiotem jest powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwem osobie fizycznej lub innemu podmiotowi gospodarczemu w celu osiągnięciu zysku. Treść stosunku prawnego łączącego powierzającego zarząd firmą i menedżera określona jest każdorazowo przez strony. Do składników treści kontraktu należy m.in.: przedmiot umowy - zarządzanie przedsiębiorstwem, obowiązki i uprawnienia menedżera, zadania jakie ma wypełnić menadżer, składniki jego wynagrodzenia, inne dodatkowe świadczenia otrzymywane przez menadżera, zakaz konkurencji, tajemnica przedsiębiorstwa, odpowiedzialność za wykonanie postawionych zadań, kryteria oceny efektywności zarządzania, sposoby rozwiązania kontraktu.
Po 1 stycznia 2004r. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze to, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991r. działalność wykonywana osobiście, nawet gdy transakcje zawierano w ramach działalności gospodarczej.
Konsekwencją takiej definicji jest m.in. brak możliwości opodatkowania tych dochodów z tego źródła przychodów według nowej stawki liniowej 19%.
Przychody osiągane z tytułu świadczenia usług doradczych, należy zakwalifikować jako przychody uzyskane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. A tym samym Podatnik może skorzystać z opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów osiągniętych z tego źródła, przy spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych warunków. Zatrudnienie pracownika w ramach świadczonych usług doradczych pozostaje bez znaczenia do sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast przychód z tytułu usług na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze, zalicza się do przychodów z działalności świadczonej osobiście, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., a tym samym nie podlega zsumowaniu z przychodami z działalności gospodarczej. Konsekwentnie też nie podlega opodatkowania według liniowej stawki 19%.
Wykładnia językowa pojęcia "działalności wykonywanej osobiście" wskazuje, że chodzi tu o świadczenie usługi bez podzlecania jej komukolwiek oraz o takie jej świadczenie, które odbywa się bez współpracy z innymi osobami, posiadającymi podobną wiedzę potrzebną do jej wykonania.
Przymiotu "osobistego" świadczenia usług nie traci się przez zatrudnienie osoby nie uczestniczącej bezpośrednio w wykonaniu bezpośredniej usługi. Nie ma przy tym znaczenia, czy zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej; czy polega na stałym wykonywaniu pracy, czy też doraźnie lub jednorazowo.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w rozumieniu przepisów podatkowych, wykonywanie usług wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. polega wyłącznie na wykonywaniu określonych czynności osobiście (samodzielnie) przez podatnika, tj. bez udziału innych osób wykonujących czynności tego samego rodzaju, czyli czynności merytorycznie związanych z przedmiotem tych usług.
W przypadku natomiast jednoczesnego wykonywania usług wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przez dwie i więcej osób, w świetle powołanych przepisów podatkowych, każda z tych osób wykonuje usługi osobiście, które podlegają odrębnemu opodatkowaniu.
Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.