Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 16.02.2005 r., uzupełnionym w dniu 15.03.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż w 2004 roku otrzymywała Pani przychody na podstawie postanowienia sądu powszechnego o zabezpieczeniu potrzeb rodziny podczas trwania procesu o rozwód. Zdaniem Pani kwoty otrzymywane z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z generalną zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych wyrażoną w art.9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy "Ordynacja podatkowa" zaniechano poboru podatku.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Specyfikacja źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym została ujęta w treści art. 10 niniejszej ustawy. Dla celów podatkowych przychody inne niż określone w art.10 ust.1 w punktach 1-8 ustawy są kwalifikowane jako przychody z tzw. "innych źródeł". Przykładem takich przychodów będą przychody otrzymywane przez Panią na podstawie postanowienia sądu powszechnego o zabezpieczeniu potrzeb rodziny podczas trwania procesu o rozwód.
Obowiązek zaspakajania potrzeb rodziny to obowiązek, którego celem jest zapewnienie środków materialnych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości oraz zaspokojenie uzasadnionych potrzeb poszczególnych członków przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej. W świetle art. 27 i 28 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm) " Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokojenia potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.
Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka".
Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również przepisy Ordynacji podatkowej, nie wyłączają z opodatkowania przedmiotowych należności. Nie kwalifikują ich też do źródeł wcześniejszych, tj. art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Jednakże przyjąć należy, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają te świadczenia, o których mowa w art. 28, w związku z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które wypłacane są na ręce drugiego małżonka po zupełnym ustaniu pożycia małżonków (separacja faktyczna). Nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu. W tym bowiem przypadku, wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające jednemu z małżonków , a wypłacone w całości lub w części do rąk drugiego małżonka , stanowią wyłącznie przesunięcie środków majątkowych w ramach tej samej wspólności majątkowej, celem zabezpieczenia potrzeb rodziny.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku chodzi o otrzymane świadczenia na podstawie postanowienia sądu powszechnego o zabezpieczeniu potrzeb rodziny podczas trwania procesu o rozwód, a zatem w sytuacji gdy małżonkowie do chwili wydania postanowienia sądu orzekającego rozwód, pozostają we wspólnym pożyciu. Biorąc pod uwagę powyższe, otrzymane świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.