P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/428/06/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. 1432/IPdg2/415/428/06/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa ( Dz.U.z 2005 r. Nr 8 poz.60 ) w związku z art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46, art. 23 ust. 3b, art. 23a pkt 1, art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze. zm. ) zwana dalej updof, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany zgodnie ze swoją właściwością potwierdza zajęte przez Pana stanowisko dotyczące zaliczenia w koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z samochodem osobowym używanym na podstawie umowy leasingu.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 21-01-2005 r. wystąpił Pan do tutejszego Urzędu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


Opis stanu faktycznego:
W dniu 30 września 2002r. zawarto umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy marki Mercedes-Benz E270 CDI z firmą Sp. z o.o. Zgodnie z zapisami powyższej umowy, firma leasingowa obciąża Pana ratami leasingowymi oraz innymi opłatami (netto + VAT). Samochód ten, wykorzystywany jest do prowadzonej przez Pana działalności. Odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu jako środka trwałego dokonuje finansujący. Umowa spełnia warunki określone w art. 23 b ust. 1 updof, a finansujący w dniu zawarcia umowy nie korzystał ze zwolnień na podstawie przepisów wymienionych w art. 23 b ust. 2.

Zapytanie zgłoszone w złożonym wniosku dotyczyło:
- Czy dla samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
- Czy w przypadku obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, wszelkie opłaty leasingowe należy uznać za wydatki objęte limitem, o którym mowa w artykule 23 ust. 1 pkt 46 (updof)?

Stanowisko zajęte przez Stronę:
"... Zgodnie z art. 23 ust. 3 b, artykuł 23 ust. 1 pkt 46 updof, nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingowej, o której mowa w art. 23 a pkt 1 updof . Zapisy umowy leasingowej zawartej z Sp. z o.o., z dnia 30 września 2002 roku są zgodne z definicją umowy leasingowej, o której mowa w art. 23 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, używanego na podstawie leasingu operacyjnego".Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem umowy zawartej z firmą Sp. z o.o. jest samochód osobowy. Złożone przez Pana zapytanie dotyczy obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu, o jakiej mowa w art. 23 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.
W celu ustalenia faktycznego przebiegu podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Jednocześnie dyspozycja art. 23 ust.3 b stanowi, że powyższy przepis nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23 a pkt 1.

Według definicji określonej w ustawie o podatku dochodowym przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.W omawianym przypadku, aby umowa mogła zostać uznana za umowę leasingu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi spełniać następujące warunki art. 23 b ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 2):
1) zawarta została na czas oznaczony, który stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

W swoim oświadczeniu potwierdził Pan, że zawarta umowa spełnia powyższe warunki a finansujący w dniu zawarcia umowy nie korzystał ze zwolnień przysługujących na podstawie przepisów wymienionych w art. 23 b ust. 2 updof.
Należy przyjąć, że umowa ta jest zgodna z definicją zawartą w art. 23 a pkt. 1 co jest równoznaczne z tym, że do samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu, nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 46, zobowiązujący do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany potwierdza zajęte przez Pana stanowisko.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej (art. 14 b § 2).

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany