Temat interpretacji
Przedstawiony przez Panią stan faktyczny:
Jest Pani osobą samotnie wychowującą pełnoletnią córkę. Córka od roku 1990 r. posiada II grupę inwalidzką i pobiera rentę socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny.
Do dnia 30.06.2004 r. z ZUS-u otrzymywała Pani emeryturę wraz z zasiłkiem rodzinnym i pielęgnacyjnym na córkę. Natomiast od dnia 01.07.2004 r. decyzją ZUS-u zasiłek pielęgnacyjny łącznie ze stałą rentą socjalną otrzymuje córka.
Pani pytanie sprowadza się do kwestii, czy może Pani dokonać rozliczenia za rok 2004 w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
- dzieci małoletnie,
- dzieci bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
- dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci, w myśl art. 6 ust. 5 w/w ustawy, uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Sposób opodatkowania o którym mowa wyżej nie ma zastosowania w sytuacji, gdy dla osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Również sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1, tj. po 30 kwietnia roku następującego po roku za który rozliczany jest dochód.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że spełnia Pani warunki do rozliczenia swoich dochodów za rok 2004 w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że spełnia Pani warunki do rozliczenia swoich dochodów za rok 2004 w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b§ 2 Ordynacji podatkowej).