Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. nr.14 poz. 176 ze zm) wolnw od pod... - Interpretacja - US.40 RPŁ/4115/19/2005

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. US.40 RPŁ/4115/19/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. nr.14 poz. 176 ze zm) wolnw od podatku dochodowego są odszkodowania , jeżeli ich wysokośc lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydawanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę wypłaca się na podstawie art. 45i 47 ! ustawy z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy( Dz. U z 1998r.nr.21 poz.94 z późn. zm.).
W związku z wyżej wymienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega ono opodatkowaniu. Na podstawie art. 12 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy za przychody ze stosunkusłużbowego, stosunku pracy , pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkigo rodzaju wypłty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze. wynagrodzena za godziny nadliczbowe,różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalentyza nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty nie zależnie od tego , czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.
W związku z wyżej wymienionym przepisem wypłata zaległego wynagrodzenia jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy. Zgodnie z art. 31 i art. 38 ustawy płatnik jest obowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek oraz przekazania kwotypobranych zaliczek na podatek , w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącuw którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika,przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.W oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 95 ustwy jak wyżej wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 1 to jest między innymi z tytułu umowy o prace.

W związku z powyzszym odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia oraz odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę są wolne od podatku. Byli pracownicy firmy otrzymali ponadto zwrot kosztów zastępstwa procesowego oraz zwrot kosztów podróży.
Jak wynika z pisma zwrot kosztów podróży dotyczy dojazdów byłego pracownika na rozprawy sądowe. W/W zwroty kosztów należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł zgodnie z art. 20 powołanej ustawy. Przychody te nie zostały wymienione w przepisach art. 21 ust. 1 ustawy jako świadczenia wolne od podatku dochodowego - podlegają zatem opodatkowaniu.

Ponieważ w/w przychody nie wynikają ze stosunku pracy a osoby które je otrzymały nie są już pracownikami - pracodawca nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek , gdyż w odniesieniu dotych przychodów nie pełni funkcji płatnika. Natomiast zgodnie z art. 42 a cytowanej ustawy jest obowiązany sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokosci przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola