Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatniczce oceniając jej stanowisko odnośnie zasad opodatkowania dochodów za 2004 rok dla osób samotnie wychowujących dzieci, przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2005 r. (data wpływu: 18.01.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:Dnia 01.12.2004 r. wyrokiem Sądu Okręgowego Wydział I Cywilny Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Wyrok uprawomocnił się 23.12.2004 r. Sąd pozostawił obojgu rodzicom władzę rodzicielską nad małoletnią córką , ustalając miejsce zamieszkania dziecka w miejscu zamieszkania matki.
Stanowisko Wnioskodawcy:Podatniczka przedstawiła pogląd, iż na podstawie art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych może skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci. Córka jest małoletnia i przez cały rok podatkowy 2004 Podatniczka samotnie ją wychowywała i utrzymywała. Jej zdaniem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają definicję osoby samotnie wychowującej dziecko, za którą uważa się osobę rozwiedzioną.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:1)dzieci małoletnie,2)dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, 3)dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku- podatek może być określony , z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci , z uwzględnieniem art. 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Przepis stanowi o osobach wychowujących samotnie dzieci "w roku podatkowym" a nie " przez rok podatkowy" . Wystarczające jest zatem, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie aby trwał przez cały rok. A zatem Podatniczka będzie mogła skorzystać z możliwości preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów podatkiem dochodowym za 2004 rok i przedstawione własne stanowisko jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).