Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani X, oceniając jej stanowisko odnośnie opodatkowania -wraz z mężem- umorzonych odsetek skapitalizowanych od kredytu mieszkaniowego z odroczoną spłatą należności pobranego w Banku w 1995 roku, przedstawione we wniosku bez numeru z dnia 19 stycznia 2005 roku (data wpływu: 20 stycznia 2005 roku) i uzupełnionego w dniu 2 lutego 2005 roku o stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie, o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pani X wraz mężem w dniu 2 lipca 2004 roku zawarli umowę ugody z Bankiem, na podstawie której Bank umorzył zadłużenie z tytułu należnych odsetek skapitalizowanych od kredytu mieszkaniowego pobranego w 1995 roku. W wyniku zawartej ugody, Bank przysłał informację o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach za rok 2004 w postaci dwóch PIT-8C na kwotę 9.570,46 zł każdemu z małżonków (łącznie 19.140,92 zł). Bank nigdy nie wypłacił żadnych należności ani świadczeń małżonkom.
2. Przedmiot interpretacji: Pani X we wspomnianym piśmie z dnia 20 stycznia 2005 roku zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa odnośnie opodatkowania umorzonych na podstawie umowy ugody zawartej w 2004 roku skapitalizowanych odsetek od kredytu mieszkaniowego pobranego wraz z mężem w 1995 roku.
3. Stanowisko Wnioskodawcy: Pani X przedstawiła pogląd, iż na podstawie umowy ugody zawartej w 2004 roku, Bank umorzył zadłużenie z tytułu należnych mu odsetek skapitalizowanych od pobranego wraz z mężem w 1995 roku kredytu mieszkaniowego, które miało miejsce tylko na papierze. Bank nigdy nie wypłacił i nie wypłaci z tego tytułu żadnych należności ani świadczeń. Wobec powyższego, w wypadku opodatkowania wartości umorzonych odsetek płaciłaby podatek wraz z małżonkiem od "zera" pobranych należności.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 10 - 20 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano źródła przychodów stanowiących podstawę opodatkowania tym podatkiem.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. W myśl art. 42a tej samej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych art. 21, art. 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, (...).
Stąd Bank wypełniając obowiązek nałożony na podmioty cytowanym art.42a, po zawarciu umowy ugody w dniu 2 lipca 2004 roku wystawił odpowiednio każdemu z małżonków informację według ustalonego wzoru na druku PIT-8C.
Mimo, iż odstępstwem od generalnej zasady opodatkowania wszelkich dochodów są dochody (przychody) wymienione w art. 21, 52 i 52a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w tych zwolnieniach brak jest konkretnego wskazania zwolnienia od opodatkowania umorzenia odsetek od kredytów, to w opisanym stanie faktycznym nie sposób jest doszukać się przysporzenia majątkowego po stronie małżonków - spłacających zaciągnięty kredyt. Z postanowień umowy ugody zawartej w dniu 2 lipca 2004 roku wynika między innymi, iż Państwo (dłużnicy) zobowiązują się do jednorazowej spłaty w formie gotówkowej w dniu podpisania umowy ugody częściowej spłaty należności głównej objętej postępowaniem ugodowym. Następna spłata należności głównej została określona w terminie do dnia 29 lipca 2004 roku oraz ustalono spłatę odsetek podstawowych naliczonych do dnia poprzedzającego zawarcia umowy ugody. Umorzenie przez Bank skapitalizowanych odsetek od kredytu mieszkaniowego w wyniku zawarcia umowy ugody, stanowi tylko zmianę warunków umowy o kredyt. Wobec tego, zawarcie umowy ugody, w wyniku której dochodzi do umorzenia (obniżenia) odsetek nie generuje przychodu do opodatkowania u Podatnika, jako osoby spłacającej kredyt mieszkaniowy.
W związku z powyższym wartość umorzonych odsetek od kredytu wynikająca z wystawionych przez Bank informacji PIT-8C na każdego z małżonków, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też stanowisko Pani X wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe.Stąd postanowiono, jak w sentencji.
Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).