Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 17.01.2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie:
- czy przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego (w trakcie budowy) wraz z działką, po upływie pięciu lat (licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie) od daty zakupu działki budowlanej będzie korzystał ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od uzyskanego przychodu zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- czy wykorzystane ulgi z tytułu:
a. budowy budynku mieszkalnego,
b. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego
nie będą podlegały zwrotowi w przypadku opisanym w punkcie 1,
działając na podstawie art. 14a 1, 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 27a ust. 13, art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 6 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), postanawia stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę uznać za prawidłowe w zakresie spraw związanych z podatkiem należnym z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz związanych z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej. Natomiast zajęte przez ww. stanowisko dotyczące wykorzystanej ulgi z tyt. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego jest nieprawidłowe.
Wnioskiem z dnia 17.01.2005 r. zwróciła się pani o informację w sprawie prawidłowości interpretacji przepisów dotyczących zwolnień z obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeżeli więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki upłynęło pięć lat, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem, zbycie całej nieruchomości (działki z budynkiem na niej wzniesionym) nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Sprawy związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 r.
Przepis art. 27a ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, iż w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tyt. wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy (w tym na budowę budynku mieszkalnego), a następnie:
- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
- po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu,
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazanych nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniej szych. Stanowisko pani w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, gdyż sprzedaż budynku mieszkalnego (w trakcie budowy) nie została wymieniona w ww. art. 27a ust. 13 ustawy i w związku z tym wykorzystana ulga z tyt. budowy budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi. Natomiast zajęte przez panią stanowisko dotyczące wykorzystanej ulgi z tyt. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego jest nieprawidłowe:
Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...) przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1.01.2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1.01.2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo. Przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. W związku z wyżej powołanymi przepisami, ponieważ ulga w pani przypadku polegała na odliczeniu od podatku wydatków na ten cel, to straci pani do niej prawo i jest pani obowiązana do jej zwrotu poprzez wykazanie i doliczenie kwoty uprzednio odliczonej do podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie tego gruntu.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.