Temat interpretacji
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa
Praga
postanowił
uznać, że stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie przychodu z nieruchomości użyczonej nieodpłatnie oraz kosztów uzyskania przychodu z działalności prowadzonej na przedmiotowej nieruchomości, jest prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.
U z a s a d n i e n i e
Wnioskiem z dnia 31-01-2005r. (wpływ do Urzędu 4-02-2005r.) wystąpił Pan w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej informacji w następującej sprawie:
- Czy fakt zawarcia umowy użyczenia nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej powoduje po stronie wspólnika spółki jawnej powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości?
- Czy jako wspólnik spółki jawnej może Pan zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na bieżące utrzymanie przedmiotowej nieruchomości?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnie z siostrą oraz ojcem jest Pan współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej na zasadach współwłasności ułamkowej. Od stycznia 2005r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, której wspólnikami są również Pana siostra i ojciec tj. współwłaściciele nieruchomości, o której mowa. Spółka jawna na mocy umowy zawartej ze współwłaścicielami nieruchomości uzyskała prawo do nieodpłatnego używania przedmiotowej nieruchomości, posiada tam swoją siedzibę i prowadzi działąlność produkcyjną.
Wg Pana stanowiska fakt użyczenia nieruchomości przez jej współwłaścicieli na rzecz spółki jawnej, w której
jedynymi wspólnikami są ci współwłaściciele, nie powoduje powstania przychodu podatkowego u żadnej z tych osób niezależnie od roli w jakiej występują (współwłaściciel użyczający nieruchomość czy wspólnik spółki jawnej biorący nieruchomość do używania), natomiast wydatki ponoszone przez spółkę związane ze zwykłymi kosztami używania nieruchomości wykorzystywanej przez tę spółkę w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art.22 ust.1 ustawy o podatku dochdoowym od osób fizycznych.
Działając na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej Organ podatkowy informuje:
Przepis art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej,
oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
W stanie faktycznym opisanym we wniosku, współwłaściciele nieruchomości przekazują ją nieodpłatnie spółce jawnej do użytkowania celem prowadzenia działalności gospodarczej. Współwłaściciele są jednocześnie wspólnikami tej spółki, co oznacza, że używają jej na własne potrzeby. Zatem stosownie do powołanego przepisu nie ustala się przychodu z tego tytułu. Natomiast wydatki, w takim przypadku poniesione przez spółkę jawną, związane z użytkowaniem tej nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodu spółki. Należy zgodzić się bowiem z poglądem wyrażonym w przytoczonym przez Pana we wniosku
orzeczeniu NSA, że w powołanym przepisie chodzi o wydatki, które stanowiłyby koszty uzyskania przychodu z nieruchomości, nie zaś o wydatki mogące stanowić koszty uzyskania przychodu z działalności prowadzonej na nieruchomości przez uzywającego go.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego wewniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).