Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (te... - Interpretacja - RO-XV/415/PDOF-437/75/BDŚ/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.08.2005, sygn. RO-XV/415/PDOF-437/75/BDŚ/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.07.2005r. p o s t a n a w i auznać, iż stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu alimentów na rzecz Pani, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 15.07.2005r, uzupełnionym w dniu 26.07.2005r., a następnie w dnu 16.08.2005r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Jest Pani w trakcie procesu rozwodowego i na czas jego trwania Sąd Okręgowy I Wydział Cywilny zabezpieczył Pani roszczenia alimentacyjne, zasądzając od Pani męża tytułem alimentów pewną kwotę pieniężną, począwszy od 01.11.2003r. Kwotę tą zaczęła Pani otrzymywać miesięcznie z wyrównaniem od stycznia 2004r. W zeznaniu rocznym za 2004r. dokonała Pani ich rozliczenia i z tego tytułu opłaciła Pani podatek dochodowy od osób fizycznych. Niezależnie od toczącej się sprawy rozwodowej, Sąd Rejonowy w Białymstoku V Wydział Rodzinny i Nieletnich w dniu 12.01.2004r. zniósł ustawową wspólność majątkową małżeńską z datą wsteczną, tj. z dniem 19.12.1999r. Od tej pory nie prowadzi Pani wspólnego gospodarstwa domowego z mężem i pozostaje Pani w faktycznej separacji, potwierdzonej przez obie strony na kolejnych rozprawach sądowych. Decyzją Urzędu Miejskiego w Białymstoku z dnia 04.04.2005r. mąż został wymeldowany z mieszkania. W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym, zwraca się Pani z pytaniem:- czy alimenty zasądzone przez Sąd na Pani rzecz podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: Uzyskiwane przez Panią dochody z tytułu alimentów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art.20 ust.1, w związku z art.10 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z innych źródeł uważa się m.in.: alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci. Brzmienie powołanego przepisu nie wyłącza z przychodów z tego źródła alimentów uzyskiwanych przez małżonka pozostającego nadal w związku małżeńskim. Z kolei w myśl art.9 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21 i 52, a więc dochodów zwolnionych z opodatkowania. Alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, nie korzystają ze zwolnienia i w konsekwencji osoby je otrzymujące, stosownie do art.45 ust.1 w/w ustawy obowiązane są wykazać je w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu wraz z innymi przychodami i obliczyć należny podatek dochodowy według skali podatkowej. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez Panią świadczenie alimentacyjne stanowi źródło przychodów zakwalifikowanych przez ustawodawcę do innych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku