Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0986/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.11.2004, sygn. BI/005-0986/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatniczka posiada akcje pracownicze firmy zagranicznej. W 2004r. planuje je sprzedać w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy ).

W myśl postanowień art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisaną w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976r. Nr 31, poz. 178) osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

  1. zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w artykule 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,(dotyczy sprzedaży nieruchomości)
  2. osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem (dotyczy osób prowadzących działalność) lub
  3. osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka w 2004r. uzyska dochody ze sprzedaży akcji w Stanach Zjednoczonych. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu stanowi, że jeżeli podatniczka ma miejsce zamieszkania w Polsce i w ciągu roku podatkowego nie przebywała w Stanach przez 183 dni - to tego rodzaju dochód będzie zwolniony od opodatkowania w Stanach Zjednoczonych.

Mając powyższe na uwadze dochody osiągnięte przez podatniczkę w 2004r. z tytułu sprzedaży akcji pracowniczych, podlegają opodatkowaniu w Polsce wg poniższych zasad.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że przychód ten wyznacza cena określona w umowie.

Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia pa-pierów wartościowych - zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - podatek dochodo-wy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodem tym w myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w tym przypadku na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38. Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na ich objęcie lub nabycie.

Ponadto dochodów, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nie łączy się z dochodami opo-datkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 oraz z dochodami z pozarolniczej dzia-łalności gospodarczej opodatkowanymi podatkiem liniowym o którym mowa w art. 30c.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w odrębnym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) i obliczyć należny podatek dochodowy (art. 30b ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.).

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym dochodem podatniczki z tytułu sprzedaży akcji pracowniczych będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniej-szona o ewentualne wydatki na ich nabycie oraz koszty zbycia (opłata notarialna, prowizja biura maklerskiego, itp.). Od dochodów tych uzyskanych w 2004r. podatniczka nie ma obowiązku opła-cania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek, bowiem opodatkowania dokonuje się dopiero po zakończeniu roku podatkowego. W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podat-kowym podatniczka uzyskująca dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest zobowiązana do odprowadzania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego i złożenia odrębnego ze-znania podatkowego.

Izba Skarbowa w Gdańsku