Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0051/05

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2005, sygn. BI/005-0051/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako kierowca-sanitariusz, wykonując usługi na rzecz Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zamierzając dostosować swoje kwalifikacje zawodowe do wymogów zawartych w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym podatnik uczęszcza do Policealnej Szkoły Ratownictwa Medycznego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Zgodnie z wykładnią gramatyczną przepisów podatkowych, zwrot "w celu" nie może być interpretowany jako wymóg poniesienia kosztu, którego skutkiem byłoby osiągnięcie z tego tytułu przychodu. Termin "cel" oznacza bowiem to do czego się dąży, co chce się osiągnąć. W związku z tym kwestię celu według przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznaczać mogą także koszty, których poniesienie było spowodowane dążeniem, chęcią osiągnięcia przychodu, także te wydatki, których celem jest zabezpieczenie czy zachowanie źródła przychodów.

Jakkolwiek z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie wynika, aby wydatki na dokształcanie podatnika były enumeratywnie wykluczone z kategorii kosztów uzyskania przychodów. Nie oznacza to oczywiście, iż wszystkie pozostałe wydatki, nie wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. stanowią koszt uzyskania przychodów.

Tym samym, kwalifikacja poniesionych przez podatnika wydatków powinna więc być rozpatrywana w kategorii istnienia bądź nie związku przyczynowo-skutkowego z osiągniętym przychodem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że podjęcie nauki w Policealnej Szkole Ratownictwa Medycznego odpowiada profilowi prowadzonej działalności gospodarczej jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w tym zakresie. Ponadto, uzyskanie - w wyniku ukończenia tej szkoły - tytułu ratownika medycznego zapewnia utrzymanie w przyszłości źródła przychodu z tytułu usług ratownictwa medycznego. Bowiem, zgodnie z ustawą z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. (Dz. U. Nr 113, poz. 1207) podatnik chcąc prowadzić działalność w przedstawionym zakresie tj. wykonywać usługi ratownictwa medycznego zobowiązany jest do uzyskania tytułu ratownika medycznego w policealnej szkole medycznej.

Zatem, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wydatki na czesne za naukę w policealnej szkole zawodowej oraz wydatki na zakup podręczników związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz zabezpieczeniem źródła przychodów, a tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej w pełnej wysokości.

W przypadku wydatków związanych z dojazdami do szkoły samochodem prywatnym podatnika, nieujętym w ewidencji środków trwałych zastosowanie będzie miał przepis art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Tym samym, wydatki związane z dojazdem do szkoły własnym samochodem niewprowadzonym do ewidencji środków trwałych - podatnik może ująć w kosztach uzyskania przychodu w kwocie ustalonej na podstawie faktur zawierających numer rejestracyjny pojazdu, nie przekraczającej kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu.

Izba Skarbowa w Gdańsku