Temat interpretacji
Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w następującym zakresie :-miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, oraz-doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.W odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej, podatniczka wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym. Podatniczka będzie świadczyć, na rzecz jednego kontrahenta usługi, zarówno w ramach prowadzonej działalności jak również w ramach umowy-zlecenia. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę wynika, że usługi świadczone w ramach umowy-zlecenia obejmują inny zakres czynności niż usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej.
W związku z powyższym, podatniczka pyta, "czy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych dopuszczalne jest świadczenie usług na rzecz tego samego podmiotu jednocześnie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz na podstawie umowy zlecenia i opodatkowania tych dochodów odrębnie wg zasad przewidzianych odpowiednio dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działalności wykonywanej osobiście".
Podatniczka stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest świadczenie usług na rzecz tego samego podmiotu jednocześnie w ramach prowadzonej działalności oraz na podstawie umowy zlecenia i opodatkowanie tych dochodów odrębnie wg zasad przewidzianych odpowiednio dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) pozarolnicza działalność gospodarcza - oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Zauważyć należy, iż ustawodawca wśród źródeł przychodów wyróżnił w art. 10 ust. 1 pkt 2 przychody z działalności wykonywanej osobiście, wśród których znajdują się przychody z tytułu usług , uzyskiwanych na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od :
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomościąz wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z powyższym przychodami z tytułu osobiście wykonywanych usług na podstawie umowy zlecenia są tylko te przychody , które podatniczka uzyskuje od osób fizycznych i prawnych , jednostek organizacyjnych lub innych przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej , za usługi wykonywane wyłącznie na potrzeby tych podmiotów i pod warunkiem nie wykonywania tego samego rodzaju usług dla ludności. Jeżeli zatem podatniczka świadczy tego samego rodzaju usługi na rzecz podmiotów gospodarczych i ludności lub przy udziale osób trzecich to wówczas takich przychodów nie można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście , lecz do przychodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku, dochody otrzymywane przez podatniczkę z tytułu usług wykonywanych w ramach zawartej umowy zlecenia, stanowią odrębne źródło dochodu, opodatkowanego zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. przy zastosowaniu progresywnej skali opodatkowania.
Reasumując, zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają zapisu, na podstawie którego brak byłoby możliwości świadczenia usług na rzecz tego samego podmiotu gospodarczego, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie podatku liniowego , jak również w ramach umowy zlecenia, pod warunkiem nie wykonywania tego samego rodzaju usług dla ludności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W oparciu o powyższe stwierdzić zatem należy, iż stanowisko podatniczki w przedstawionej kwestii jest prawidłowe , o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym . Tutejszy organ podatkowy zauważa jednocześnie, iż ciężar udowodnienia, iż zakres usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności i w ramach umowy zlecenia jest różny spoczywa na podatniku
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.