Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.216, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.05.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 01.06.2005r., uzupełniony w dniu 04.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sporządzania imiennych informacji PIT-8C
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów (statut Fundacji ...) wynika, że celem statutowym Fundacji jest działalność na rzecz ochrony zdrowia zmierzająca do wyposażenia służby zdrowia w aparaturę i środki medyczne na możliwie najwyższym poziomie współczesnej wiedzy i techniki medycznej. Celem Fundacji jest również organizowanie i udzielanie pomocy osobom chorym przez świadczenia finansowe i rzeczowe a także popularyzowanie wiedzy medycznej i zdrowego sposobu życia. Pomoc Fundacji osobom chorym polega m.in. na opłaceniu turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach, opłaceniu rehabilitacji, zakupie pomp insulinowych, protez, sprzętu rehabilitacyjnego itp. Każda ze statutowych form działalności Fundacji finansowana jest ze środków pochodzących z darowizn, które trafiają bezpośrednio do organizatorów tej pomocy, bez dokonywania jakichkolwiek wypłat pieniężnych na rzecz ludzi chorych. W każdym przypadku Fundacja jest adresatem faktury, który dokonuje zapłaty konkretnemu usługodawcy. Natomiast pomiędzy Fundacją a osobą chorą korzystającą ze świadczenia zawierana jest umowa darowizny.
Zdaniem Fundacji udzielana chorym pomoc przez świadczenia finansowe i rzeczowe w wyżej opisanej sytuacji nie stanowi nieodpłatnego świadczenia dla adresatów pomocy. Zatem nie ma podstaw do sporządzania przez Fundację informacji PIT-8C.
Zgodnie z art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) - przychodami, z zastrzeżeniem art.14-16, art.17 ust.1 pkt 6 i 9, art.19 i art.20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Katalog źródeł przychodów, z których pochodzą dochody (przychody) podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zawiera art.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak katalog zamknięty, o czym świadczy zapis art.10 ust.1 pkt 9 w związku z art.20 ust.1 tej ustawy.
W świetle zapisu art.10 ust.1 pkt 9 w związku z art.20 ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art.14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
W rozumieniu powyższych przepisów nieodpłatne świadczenia należą do przychodów "z innych źródeł".
Według stanu faktycznego przedstawionego przez Fundację pomoc udzielana ludziom chorym poprzez zakup sprzętu rehabilitacyjnego, opłacanie zabiegów rehabilitacyjnych itp., finansowana jest ze środków fundacji pochodzących z darowizn, które kierowane są bezpośrednio do organizatorów pomocy. Fundacja nie dokonuje jakichkolwiek wypłat na rzecz ludzi chorych.
Powyższe świadczenia przekazywane są w formie darowizny - zawierana jest umowa darowizny pomiędzy Fundacją a osobą chorą.
Darowizną jest umowa nazwana, opisana w art.888 Kodeksu cywilnego, polegającą na bezpłatnym świadczeniu jednej strony (darczyńcy) na rzecz obdarowanego (drugiej strony) kosztem swego majątku.
Darowizna stanowi przychód podlegający przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Mając na uwadze treść art.2 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi: przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn - stwierdza się, że świadczenia udzielane chorym przez Fundację w formie darowizn, nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art.20 ust.1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art.21, art.52, art.52a i art.52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż obowiązek sporządzenia imiennej informacji powstaje wówczas, gdy wyżej wymienione podmioty wypłacały lub dokonywały na rzecz podatników świadczeń, o których mowa w art.20 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W informacji PIT-8C wykazywana jest wartość tego świadczenia, które nie spełnia przesłanek umowy darowizny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn.zm.).
Wobec powyższego skoro Fundacja przedmiotowe świadczenia przekazuje ludziom chorym w formie darowizny - to nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8C.
W świetle powyżej przywołanych przepisów prawnych oraz stanu faktycznego - postanowiono jak na wstępie.