Przepisy art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) precyzuj... - Interpretacja - UPO-415/PD/123/04/GS

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. UPO-415/PD/123/04/GS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przepisy art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) precyzują, że jednym ze źródeł przychodów opodatkowanych tym podatkiem jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...) Z kolei przepis art. 11 ust. 1 cyt. ustawy wyraża generalną zasadę, że przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, iż przychody osiągane ze wspólnej własności podlegają opodatkowaniu u każdego podatnika według proporcji wynikającej z udziałów w tej własności, w związku z tym uzyskiwane przez Pana przychody z najmu nieruchomości stanowiącej współwłasność winny być rozliczane zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj: - art. 8 ust. 1, zgodnie, z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1 a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. - art. 8 ust . 2 pkt 1 według, którego, zasadę wyrażoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Ponadto nadmienia się, iż sprawy zniesienia współwłasności regulują przepisy Działu IV Kodeksu cywilnego.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.

Urząd Skarbowy w Płocku