POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/DF1/415-111/232/05/AS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.08.2005, sygn. 1438/DF1/415-111/232/05/AS, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 09.06.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 05.08.2005r. (data wpływu do Urzędu 12.08.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.06.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 05.08.2005r. (data wpływu do Urzędu 12.08.2005r.) uzupełniono wniosek, wyczerpująco przedstawiając stan faktyczny sprawy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w 2004r. Spółdzielnia zawarła z byłym pracownikiem ugodę przed sądem, na podstawie której wypłacono pracownikowi określoną w niej kwotę pieniężną tytułem odszkodowania za wypowiedzenie umowy o pracę. Od wymienionej sumy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółdzielnia naliczyła i odprowadziła podatek dochodowy. Pozostałą po potrąceniu podatku kwotę odszkodowania Spółdzielnia wypłaciła byłemu pracownikowi. Następnie Komornik Sądowy na wniosek byłego pracownika dokonał egzekucji z rachunku bankowego Spółdzielni kwoty odpowiadającej wysokości pobranego od odszkodowania podatku dochodowego .

Z pisma, stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło w terminie ustawowym, a w wyniku przeprowadzenia postępowania Sąd nie stwierdził, by rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem.W ocenie Spółdzielni wypłacone na podstawie ugody odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym począwszy od 2003r., wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. a-g tego przepisu, tj. m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód (lit. g).

Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 pkt. 3b) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Przez określenie ?inne? należy rozumieć te odszkodowania, których wprost nie wymieniono w katalogu zwolnień podatkowych. Będą to przede wszystkim zwolnienia inne niż te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.A zatem w świetle wymienionych powyżej uregulowań, należy uznać, że zwolnione od podatku będą odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej, które nie są odszkodowaniami określonymi w podpunkcie a) i b) art. 21 ust. 1 pkt. 3b), oraz które nie są odszkodowaniami określonymi w punkcie 3 litery a) ? g) i w punkcie 3a) art. 21 ust. 1.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż skoro wysokość odszkodowania wypłaconego byłemu pracownikowi przez Spółdzielnię na podstawie zawartej przed sądem ugody, nie wynika wprost z przepisów rangi ustawowej, to tego rodzaju odszkodowanie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, iż dla uznania, iż odszkodowanie wynika z przepisów rangi ustawowej, nie jest wystarczające, gdy przepisy prawa określają same tylko przesłanki powodujące powstanie roszczenia o odszkodowanie.

Reasumując, Spółdzielnia niezasadnie potrąciła i odprowadziła podatek dochodowy od kwoty wynikającej z ugody, natomiast Komornik Sądowy postąpił prawidłowo egzekwując kwotę podatku z rachunku bankowego Spółdzielni.

A zatem stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 31.05.2005r. jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa ? interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów