Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 9.11.2004 r. zapytania uzupełnionego pismem z dnia 22.11.2004 r. ,w którym zapytuje pan:
- czy wydatki poniesione w 2004 r. na kontynuację budowy rozpoczętej przed dniem 1.01.2002 r. podlegają pomniejszeniu o 10 % wydatków poniesionych na tę budowę finansowanych przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpiła w 2004 r.,
- czy prawidłowe będą faktury dokumentujące wydatki mieszkaniowe wystawione na jednego z małżonków, przy założeniu, że sprzedawana nieruchomość stanowiła wspólność majątkową małżeńską, a oświadczenia o przeznaczeniu przychodu zostały złożone przez współmałżonków oddzielnie oraz czy te same faktury mogą służyć do udokumentowania wydatków poniesionych na budowę w ramach dużej ulgi budowlanej i do udokumentowania wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje:
Ad 1. Z dniem 1.01.2002 r. w związku ze zmianą art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wprowadzoną przez art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zniesiona tzw. duża ulga budowlana, określona w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. Jednocześnie jednak w art. 4 ust. 2 cyt. ustawy z dnia 21.11.2001 r. ustanowiono, że podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a -f ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1.01.2002 r do dnia 31.12.2004 r.
Artykuł 27a ust. 1 pkt 1 lit. a -f ustawy z dnia 26.07.1991 r. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r. stanowił, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu.
Przepis ust. 17 powołanego art. 27a mówi, iż kwotę przysługujących odliczeń od podatku na cele określone w ust. 1 pkt 1 lit. a - f wymienione wyżej, pomniejsza się o 10 % wydatków poniesionych na te cele, pokrytych przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy. Należy zaznaczyć, że nie podlega pomniejszeniu limit wydatków, co sugerował pan w swoim piśmie, lecz kwota przysługującego odliczenia. Jeśli kwoty uzyskane ze sprzedaży, o której mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przeznaczone na realizację celów mieszkaniowo-budowlanych mogłyby być w pełnej wysokości zaliczane do obniżenia wysokości podatku z tytułu "dużej ulgi budowlanej", to podatnik miałby "podwójną korzyść". Najpierw nie płaciłby zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty uzyskanej ze sprzedaży, a następnie otrzymałby zwrot 19 % tej samej kwoty, która była wydatkowana na cele mieszkaniowe. Artykuł 27a ust. 17 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzasadniony jest założeniem, że z jednego tytułu nie można uzyskiwać dwóch preferencji podatkowych, tj. w tym konkretnym przypadku zwolnienia podatkowego i prawa do odliczenia wydatków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.
Tak więc, skoro na zasadzie praw nabytych przysługuje państwu prawo do odliczenia wydatków na kontynuację inwestycji - budowa budynku mieszkalnego, tj. na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., to również z konsekwencjami dotyczącymi pomniejszenia odliczenia na ten cel o wydatki sfinansowane przychodami korzystającymi ze zwolnienia (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), gdyż tak stanowił ust. 17 art. 27a ustawy w brzmieniu obowiązującym właśnie przed 1.01.2002 r.
Ad 2. Przychód ze sprzedaży rzeczy wspólnej, jako dochód ze wspólnej własności, opodatkowuje się osobno u każdego z małżonków, przyjmując w braku dowodu przeciwnego, że ich udziały w tym dochodzie są równe. Takie uregulowanie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów ze wspólnej własności oznacza, iż obowiązek podatkowy z tytułu tego przychodu obciąża każdego z małżonków z osobna i to niezależnie od tego, że sam ten przychód jako "dochód z majątku wspólnego" stanowi nadal majątek dorobkowy małżonków (art. 32 § 2 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), którym to majątkiem mogą oni razem rozporządzać, wydatkowując go wspólnie np. na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy podatkowej, powodując - przy spełnieniu dalszych warunków - iż będzie on zwolniony od podatku dochodowego. Złożenie oświadczenia przez każdego z małżonków uzyskujących przychód ze sprzedaży stanowiących ich wspólną własność nieruchomości lub prawa majątkowego określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza też, że jakkolwiek przychód uzyskany z tej sprzedaży stanowi nadal ich majątek dorobkowy, to warunek wydatkowania tego przychodu, w części przypadającej na każdego z nich po myśli art. 28, jako warunek zwolnienia od podatku dochodowego, odnosi się do każdego z małżonków z osobna. Jednak w przypadku małżonków pozostających we wspólności majątkowej, realizacja obowiązku wydatkowania przychodu na cele mieszkaniowe czyniące go wolnym od podatku - może nastąpić łącznie, niezależnie od tego, na którego z małżonków wystawiane są faktury, przy zgodnym oświadczeniu stron.
Wydatki na cele mieszkaniowe odliczane w ramach dużej ulgi budowlanej ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1), natomiast warunkiem zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie tego przychodu, udokumentowane m.in. również fakturami.
Jednocześnie informujemy, że w piśmie uzupełniającym z dnia 22.11.2004 r. prosi pan cyt. "o udzielenie informacji czy z tytułu ww. sprawy ciążyć może na nas jakieś inne zobowiązanie podatkowe, o czym nie zostaliśmy dotychczas poinformowani przez tutejszy Urząd Skarbowy oraz czy istnieje możliwość jakiejkolwiek rekompensaty zapłaty przez nas wprowadzonego aż 22-procentowego podatku VAT na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych", przy czym nie przedstawił pan wyczerpująco stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Taki obowiązek nakłada na podatnika składającego zapytanie art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. O ile więc złoży pan zapytanie zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na mocy art. 14a § 1 powołanej ustawy, udzieli panu pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w pana indywidualnej sprawie.