Pismem z dnia 28.07.2005 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 01.08.2005 r. podatniczka zwróciła się o interpretację zakresu i sposobu zastosowania ... - Interpretacja - PD-Ib-415-21/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. PD-Ib-415-21/05, Urząd Skarbowy w Lesznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 28.07.2005 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 01.08.2005 r. podatniczka zwróciła się o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskującą stanu faktycznego wynika, że do dnia 03.12.2003 r. zajmowała mieszkanie służbowe jako wdowa po pracowniku PKP. Następnie lokal ten wykupił jej wnuk. W par. 8 aktu notarialnego dot. sprzedaży mieszkania została ustanowiona służebność osobista mieszkania na rzecz podatniczki. Polega ono na prawie dożywotniego, bezpłatnego korzystania z całego przedmiotowego lokalu w budynku mieszkalnym. W tym roku wnioskująca zamierza w jednym z pokoi, z których korzysta, wymienić okno na nowe.

W związku z powyższym podatniczka zwraca się z pytaniem czy w zeznaniu podatkowym może odliczyć 19% poniesionych kosztów?

Zdaniem wnioskującej w myśl obowiązujących przepisów przysługuje jej ulga. Prawo służebności jest tytułem prawnym, który uprawnia ją do odliczeń wydatków poniesionych na remont mieszkania.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż w myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Z kolei na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W związku z powyższym jednym z warunków koniecznych do dokonania odliczeń wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, jest posiadanie tytułu prawnego do tego lokalu.

Tytułem prawnym do lokalu lub budynku mieszkalnego jest m.in. akt własności, umowa użyczenia, umowa najmu, dzierżawy lub inny potwierdzający prawo podatnika do korzystania z danego lokalu lub budynku. Tytułem takim jest również ustanowienie aktem notarialnym na rzecz podatnika, uregulowanej w art. 296-305 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), służebności osobistej mieszkania.

Reasumując, ustanowienie na rzecz wnioskującej prawa dożywotniego użytkowania lokalu w budynku mieszkalnym skutkuje nabyciem tytułu prawnego do tegoż lokalu, a tym samym przysługuje jej prawo do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu ulgi na remont. Przedstawione zatem we wniosku stanowisko Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie uznał za prawidłowe.

Zakres robót na remont i modernizację został określony natomiast w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zalicza się do nich m.in. poniesione na wymianę okien w ww. lokalu.

Ponadto, zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - odliczeniu podlega 19% poniesionych wydatków. Ich wysokość na podstawie art. 27a ust. 6 pkt 1 wymienionej ustawy, ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Lesznie