Na podstawie art.14a §1, §3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozp... - Interpretacja - 1424/2170/415/7/2005/AK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. 1424/2170/415/7/2005/AK, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a §1, §3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku X NIP X z siedzibą w Radomiu przy ul. X z dnia 07.07.2005r. (data wpływu 08.07.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kosztów dojazdu na posiedzenia Komisji X dla osób nie będących pracownikami X, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe,.

W dniu 08.07.2005r. X złożyła wniosek o interpretację przepisów podatkowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę
Zarządzeniem X z dnia 23.08.2004r. została powołana Komisja X oraz regulamin pracy w/w komisji na podstawie którego, za udział w pracach członkowie komisji otrzymują miesięczne zryczałtowane wynagrodzenie, będące przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art.13 pkt 6 (przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej).Zarządzeniem X z dnia 1.06.2005r. wprowadzono zmianę w regulaminie pracy komisji dopisując punkt o brzmieniu "Za dojazd członków komisji na jej posiedzenie, mających stałe miejsce zamieszkania w odległości ponad 50 km od granic administracyjnych X następuje każdorazowo zwrot kosztów dojazdu w kwocie 100zł.

Pytanie Wnioskodawcy:
Czy opodatkowaniu PDOF podlegają przychody z tytułu zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia Komisji X przyznane na podstawie Zarządzenia X?
Stanowisko Wnioskodawcy:

W ocenie jednostki, zwrot kosztów za dojazdy na posiedzenia komisji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ do wynagrodzenia za udział w pracach komisji stosuje się koszty uzyskania przychodu.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Na gruncie przepisów podatkowych obowiązujących w 2005r. - art. 13 ust.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sadowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art.14 ust.2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej,z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
W katalogu zwolnień od podatku znajdują się w myśl art.21 ust.1 pkt 16 lit.b/, dietyi inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust.13.
Ustawodawca w ust.13 zaznacza jednak, że zwolnienie dotyczące diety i innych należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem (o którym mowa w pkt 16 lit.b) stosuje się, jedynie wtedy gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów lub
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art.13 pkt5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
W/w przepisy określają zwolnienie od podatku dochodowego diet i innych należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem m.in. pod warunkiem, iż nie zaliczono otrzymanych świadczeń do kosztów uzyskania przychodów.
Wyrażony w pytaniu pogląd, iż fakt korzystania przez członków komisji z kosztów uzyskania przychodów od wypłacanego zryczałtowanego wynagrodzenia wyklucza zwolnienie od podatku otrzymanego zwrotu kosztów podróży z tytułu dojazdu na posiedzenie komisji - nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach. Ustawodawca wyodrębniając źródła przychodów różnicuje bowiem zasady opodatkowania dochodów poszczególnych źródeł.
W związku z powyższym uwzględniając okoliczności przedstawione w zapytaniu oraz przytoczone przepisy prawa, uprzejmie informuję, że kwoty zwracanych wydatków za dojazdy na posiedzenia Komisji X dla osób nie będących pracownikami X mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego zgodnie z dyspozycją art.21 ust.1 pkt 16 lit.b) pod warunkiem spełnienia przesłanek wynikających z ust.13 wymienionego artykułu, tj. jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw.
Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.)
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu