POSTANOWIENIE - Interpretacja - II-2/406/24/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. II-2/406/24/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze - działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpoznaniu wniosku z dnia 05.07.2005r. Pani dotyczącego sposobu księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktury za zakupione materiały, za które - w związku z wylosowaniem nagrody w zorganizowanym konkursie zapłaciła firma organizująca konkurs - postanawia uznać stanowisko przedstawione w ww. wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 lipca 2005r. Pani zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem jak zaksięgować fakturę za zakupione materiały, za które zapłaciła firma organizująca konkurs, w którym podatniczka brała udział.

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie podatniczka poinformowała, że wylosowała nagrodę w ramach konkursu PROTEFIX dla stomatologów i techników dentystycznych. W ramach nagrody podatniczka mogła zamówić materiały na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w firmie w której się zaopatruje ze wskazaniem, jako płatnika firmę POLCONSULT INTERNATIONAL AG tj. organizatora konkursu.

Zdaniem podatniczki , faktura VAT, którą otrzymała, powinna być zaksięgowana jako zakup materiałów z kwotą zero.

Odnosząc się do powyższego Naczelnik tut. organu podatkowego informuje:

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) u podatników prowadzących działalność gospodarczą za przychód z tej działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej jest również - o czym stanowi art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych -wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W świetle powyższych przepisów dokonaną zapłatę przez firmę POLCONSULT za materiały zakupione przez podatniczkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej należy traktować jako świadczenie w naturze, którego wartość stanowi u podatniczki przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto mając na uwadze zapis art. 22 ust 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, jak również stan faktyczny przedstawiony przez podatniczkę we wniosku z dnia 05.07.2005r tut. organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko dotyczące sposobu zaksięgowania w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów faktury zakupu z kwotą ?O", gdyż faktura ta nie prezentuje kosztu poniesionego. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 d cyt. ustawy - koszt uzyskania przychodu wystąpi dopiero w sytuacji dokonania trwałego zbycia towarów - wykorzystania materiałów do świadczonych usług -nabytych na podstawie przedmiotowej faktury. Koszt ten będzie towarzyszył przychodowi ze zbycia tych towarów (usług).

Ponadto tut. organ podatkowy informuje jak niżej:

1. powyżej przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu wydania postanowienia,

2. zgodnie z art. 14b ww. ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu ich zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze