Temat interpretacji
Podatnik jest jednym z partnerów spółki partnerskiej. Partnerzy do dnia 30.04.2005r. posiadali równe udziały w przychodach, kosztach i dochodach, jednakże od 01.05.2005r. podjęta została uchwała określająca różne udziały.
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r., Nr. 94, poz. 1037 ze zm.) spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
W myśl art. 51 § 1 i 2 Ksh w zw. z art. 89 Ksh, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Udział ten może być jednak określony inaczej w umowie spółki. W razie wątpliwości uważa, się że określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może także zwolnić wspólnika od udziału w stratach.
W świetle art. 28 Ksh w zw. z art. 89 Ksh majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. W myśl art. 8 ust. 1a ustawy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy (podatek liniowy), nie łączy się z z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz strat.
Stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne).
Zgodnie z art. 24a ust.1 ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami. Na mocy przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr. 152 poz. 1475) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym", są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.
Stosownie do art. 22n ust. 2 ustawy o podatku dochodowym podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązane do prowadzenia księgi, zwane dalej "podatnikami", prowadzą:1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym,2) ewidencję wyposażenia.
W przedstawionym stanie faktycznym zakupione przez Spółkę środki trwałe będą stanowiły majątek spółki partnerskiej.
Przychody każdego ze wspólników z udziału w spółce bez osobowości prawnej określa się proporcjonalnie do jego aktualnego prawa w udziale w zysku. Jedynie w braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Pierwszeństwo ma zatem możliwe do udowodnienia oświadczenie woli partnerów. W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym od 01.05.2005r. udziały są zróżnicowane. Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów i wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. W omawianym stanie faktycznym partnerzy partycypują w całości przychodów i kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do uchwalonej wielkości udziału każdego z nich. Podkreślić należy, iż podstawą proporcjonalnego rozliczenia jest suma poniesionych kosztów uzyskania przychodów, w tym również całość zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Wykluczone jest zatem stosowanie innej proporcji udziałów do odpisów amortyzacyjnych, a innej do pozostałych kosztów uzyskania przychodów, w konsekwencji nie można również wyłączyć wspólnika od udziału w zakupie i odpisach amortyzacyjnych od konkretnego środka trwałego, wchodzącego do majątku spółki partnerskiej. Spółka partnerska obowiązana jest do prowadzenia jednej księgi przychodów i rozchodów oraz jednej ewidencji środków trwałych.