Jak wynika ze złożonego wniosku, w wyniku ustąpienia z czteroosobowej spółki cywilnej otrzyma Pan w pieniądzu wartość wkładu oznaczonego w umowie spó... - Interpretacja - IX-005/364/Z/K/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. IX-005/364/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku, w wyniku ustąpienia z czteroosobowej spółki cywilnej otrzyma Pan w pieniądzu wartość wkładu oznaczonego w umowie spółki (przypadającego na Pana). Zdaniem Pana kwota zwrotu wkładu podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.

Stosownie do art.871 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki w celu używania oraz wypłaca się wartość jego wkładu oznaczonego w umowie spółki, a w razie braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.Wspólnikowi występującemu ze spółki zawsze przysługuje wypłata wkładu o wartości oznaczonej w umowie spółki.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychód związany ze zwrotem wkładu w spółce jest zwolniony od podatku dochodowego.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew