POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/269/AM/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.07.2005, sygn. 1437/ZI/423/269/AM/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 08.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W zakresie podatkowym aport wywołuje określone skutki zarówno po stronie podmiotu wnoszącego aport, jak i podmiotu otrzymującego aport. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, skutki podatkowe powstają przede wszystkim po stronie podmiotów wnoszących aport. Podmiot wnoszący aport otrzymuje bowiem w zamian udziały (akcje) w spółkach lub wkłady w spółdzielni.

Na podstawie art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr.14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c) wyżej wymienionej ustawy.

Wartość otrzymanych przez wnoszącego aport akcji (udziałów), czy też wkładów, jest zatem jego przychodem. Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje ten rodzaj przychodów jako przychody z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z przepisem art.17 ust.1 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Wymieniony wyżej przychód w myśl art. 17 ust. 1a cytowanej ustawy powstaje w dniu:

- zarejestrowania spółki albo

- wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo

- wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przy ustalaniu wartości tego przychodu zgodnie z art.17 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy art.19 ustawy.

Na podstawie art.22 ust.1e pkt 1 wyżej wymienionej ustawy w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ? na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów ? ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22h ust.1 pkt 1 ustawy, jeżeli przedmiotem wkładu niepienięznego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. Dochód ustalony zgodnie z art.30b ust.2 pkt 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% zgodnie z art.30b ust.1 wyżej wymienionej ustawy.

Słuszne jest zatem Pana stanowisko, iż w wyniku wniesienia do spółki aportu - wkładu niepienięznego w celu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki powstaje przychód ze źródła - kapitały pieniężne i prawa majątkowe. .

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek