Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie: art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... zamieszkałego ... z dnia 28.06.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 22.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: wniesienia aportem do spółki z o.o. młyna, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa
stwierdza, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu produktów przemiału zbóż, opodatkowaną na zasadach ogólnych (księgi rachunkowe). W skład przedsiębiorstwa wchodzą dwa młyny, z których jeden (zakupiony jako przedsiębiorstwo od spółki z o.o. w stanie upadłości) Podatnik zamierza wnieść w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powyższy aport będzie obejmował zakupione nieruchomości, budynki, budowle oraz całkowite wyposażenie młyna w maszyny i urządzenia (z wyjątkiem jednego budynku administracyjnego i działki, na której budynek jest posadowiony) oraz wyposażenie biura i elektroniczną wagę samochodową (wbudowaną po zakupie młyna).
Wyodrębnienie organizacyjne części przedsiębiorstwa, która ma zostać wniesiona aportem polega na tym, że młyn wraz z infrastrukturą (budynki, place, grunty, magazyny) znajduje się w ... Wyodrębnienie finansowe polega na tym, że produkty sprzedawane są bezpośrednio do piekarni i innych odbiorców. Wnioskodawca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzi jedne księgi rachunkowe. Spółka z o.o. przejmie obecnie zatrudnionych pracowników, nie zmieni się również rodzaj produkcji.
Wnioskodawca pyta: czy wniesienie aportem kupionego, jako przedsiębiorstwo młyna można potraktować jako wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Zdaniem Podatnika, wniesienie aportem nieruchomości (budynków) kompletnego wyposażenia młyna w maszyny i urządzenia, w których już teraz jest prowadzona produkcja stanowi wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpoznaniu wniosku z dnia 22.06.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 21.07.2005r. stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109) ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000 roku Nr 14 poz 176 z późn. zm., zwanej dalej ustawą) wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni ? objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Zgodnie z art. 5a pkt 4) ustawy, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Przedsiębiorstwem w rozumieniu art.55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku, Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości i ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
W świetle przepisów prawa podatkowego oraz kodeksu cywilnego, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika, np. jako dział, zakład, punkt usługowy, oddział czy sklep. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że część przedsiębiorstwa, mająca zostać wniesiona aportem do spółki z o.o. jest wyodrębniona organizacyjnie od całego przedsiębiorstwa, choć wyodrębnienie to istnieje tylko faktycznie (młyn wraz z infrastrukturą znajduje się w innej miejscowości niż siedziba przedsiębiorstwa). Nie stanowi to jednak przeszkody w uznaniu samodzielności organizacyjnej tej części przedsiębiorstwa w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego.
W opisanym we wniosku stanie faktycznym część przedsiębiorstwa nie została wyodrębniona na tyle, aby mogła samodzielnie istnieć finansowo. Wnioskodawca prowadzi jedne księgi rachunkowe, w których ewidencjonowane są zdarzenia dotyczące całokształtu prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik wprawdzie we wniosku wymienia zobowiązanie z tytułu kredytu inwestycyjnego na rzecz Banku Spółdzielczego w .... Nie jest to jednak zobowiązanie, które można by przyporządkować młynowi w ..., lecz Podatnikowi, jako osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
W momencie wniesienia aportem przedmiotowego młyna podatnik jest w stanie przypisać ?zakładowi? jedynie składniki majątkowe bez zobowiązań i należności. Pomimo więc wyodrębnienia organizacyjnego przedmiotowego młyna nie można uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa ze względu na brak wyodrębnienia finansowego.
W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim aport, jaki wniesiony zostanie do nowo utworzonej spółki z o.o. zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku nie spełnia przesłanki wyodrębnienia finansowego, w związku z czym nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Mając powyższe na uwadze w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania wcześniej cytowane przepisy art21 ust. 1 pkt 109) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.