POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZD/415-137-22/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. ZD/415-137-22/05, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 02 czerwca 2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać, że przedstawione przez Płatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 czerwca 2005r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek płatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi roboty budowlane na terenie Niemiec. Do wykonywania zadań deleguje pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na terenie Niemiec.

Od wypłaconych wynagrodzeń płatnik pobiera należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po zakończeniu roku płatnik wystawia dwie odrębne informacje PIT-11 za okres pracy w Polsce oraz za okres pracy w Niemczech.

Płatnik formułuje pytanie: czy takie postępowanie jest prawidłowe.

Zdaniem Spółki sporządzanie dwóch informacji PIT-11 jest prawidłowe.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka dokonuje wypłat wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym na terenie Niemiec. Od przedmiotowych wypłat odprowadza, także tam, należny podatek dochodowy. Bezsprzecznym faktem jest, że wynagrodzenia te stanowią przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisami art. 39 ust. 1 w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Wzór tej informacji został określony w załączniku 17do rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. nr 224 poz. 2225 ze zm.)

Zgodnie z objaśnieniami do przedmiotowej informacji (wiersz 1 części E) płatnik obowiązany jest wykazać wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy.

Zarówno wypłaty wynagrodzenia dokonywane dla pracowników Spółki na terenie Niemiec jak i na terenie Polski stanowią przychody określone w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, o których mowa w cytowanych objaśnieniach.

Informacja ta winna zawierać kwoty:

  • uzyskanego w roku podatkowym przychodu;
  • kosztów uzyskania przychodu;
  • uzyskanego w roku podatkowym dochodu;
  • potrąconych przez zakład pracy w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b w/w ustawy;
  • pobranej i odliczonej przez zakład pracy w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27b ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2 ustawy.

Do dnia 31 grudnia 2003r. obowiązywały przepisy art. 21 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy, które zwalniały z opodatkowania w kraju dochody osiągnięte za granicą (m.in. w Niemczech), jeżeli umowa międzynarodowa tak stanowiła.

W związku z tym pracodawca ma obowiązek wykazać w PIT-11 uzyskane przez pracownika dochody przeliczone na złote według zasad określonych w art. 11 ust. 3 ustawy podatkowej, który stanowi: przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w 2004r wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium; zwolnienie dotyczy dochodów nie przekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Tych dochodów nie wykazuje się w informacji PIT-1.

Ponadto w PIT-11 należy wykazać zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, ponieważ podstawę wymiaru tych składek nie stanowi już dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 ustawy.

Podobnie przedstawia się sprawa dotycząca składek na ubezpieczenia zdrowotne. W pozycji 76 informacji PIT-11 należy wykazać składki w wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy wymiaru art. 27b ust. 1 pkt 2 z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2 ustawy podatkowej.

Jednocześnie wskazać należy, iż pracownik, otrzymane przychody, zarówno za pracę w kraju jak i za granicą, rozliczy we własnym indywidualnym rocznym zeznaniu podatkowym.

W przedmiotowym zeznaniu rocznym pracownik dokonuje stosownych odliczeń w tym także na rzecz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku wystąpienia u pracownika niejasności w indywidualnych sprawach co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, na pisemny jego wniosek (pracownika Spółki) naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika udzieli pisemnej interpretacji tego prawa.

W związku z powyższym wyrażone w zapytaniu stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie przysługuje prawo

złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy