Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko odnośnie zaliczenia w koszty działalności gospodarczej zakupu odzieży roboczej, przedstawione we wniosku bez numeru, o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Prowadząc działalność gospodarczą w spółce cywilnej (produkcja części ułożyskowania drzwi suwanych w samochodach dostawczych) właściciele pełnią dwie funkcje. Pierwszą z nich jest praca związana z obróbką detali oraz ich przygotowaniem do sprzedaży (w tym przypadku podczas pracy przy tokarce, frezarce lub tłoczni potrzebne jest ubranie ochronne zapewniające odpowiednie zabezpieczenie przed kontaktem z materiałami np. gorące wióry stalowe oraz substancjami używanymi podczas pracy np. chłodziwo i smar do maszyn). Drugą funkcją jest reprezentowanie firmy (wspólnicy wyjeżdżają na spotkania, podczas których ustalane są warunki współpracy).
Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie zwrócił się z zapytaniem, czy na potrzeby firmy można dokonywać zakupów odzieży ochronnej, kwalifikując te zakupy w koszty uzyskania przychodu jako pozostałe wydatki.
Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika zakup odzieży roboczej jest ściśle związany z osiąganiem przychodów firmy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może być księgowany w koszty działalności jako pozostałe wydatki.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy, czyli poniesienie wydatku musi pośrednio lub bezpośrednio wpływać na powstanie, zwiększenie lub funkcjonowanie źródła przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonywanie prac związanych z obróbką detali wymaga używania odzieży roboczej ze względu chociażby na bezpieczeństwo i higienę pracy. Używanie odzieży własnej nie spełniałoby wymagań sanitarnych i technologicznych. Zatem można stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup odzieży roboczej mają związek z funkcjonowaniem działalności gospodarczej i stanowią koszty uzyskania przychodu w pełnej wysokości. Stąd postanowiono, jak w sentencji.
Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).