Działając na podstawie: - Interpretacja - PUS.I/415/13-2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. PUS.I/415/13-2/05, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku spółdzielni mieszkaniowej z dnia 12.05.2005 r. (data wpływu do Urzędu 16.05.2005 r., numer F/1187/05), uzupełnionego na wezwanie Urzędu w dniu 7.06.2005 r. (data wpływu 10.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.05.2005 r. w związku z ukazującymi się licznymi interpretacjami spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w oparciu o ustawę z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że zgodnie z art. 2377 kodeksu pracy spółdzielnia mieszkaniowa dostarcza uprawnionym pracownikom odzież i obuwie robocze. W związku z niemożliwością zapewnienia prania tej odzieży zgodnie z art. 2379 § 2 pracownikom wypłacany jest ekwiwalent pieniężny. Pytanie jednostki brzmi: czy od wypłacanego pracownikom spółdzielni ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej należy pobrać podatek dochodowy, czy zastosować zwolnienie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W przepisie powyższym ustawodawca stanowi, że przesłanką do zwolnienia ekwiwalentów od podatku dochodowego od osób fizycznych jest to, aby przysługiwały na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zasady ich przyznawania wynikały z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej spełnia te warunki.

Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy, do których odwołuje się przedmiotowe zwolnienie to przede wszystkim przepisy zawarte w dziale X ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Z regulacji zawartych w tym dziale wynika, że pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu oraz ze względu na wymaganie technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2376 § 1 kodeksu pracy). Jednocześnie przewidziano, że pracodawca może ustalić stanowiska, na których za zgodą pracowników będą oni używali własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Wówczas pracownikowi, który wyrazi zgodę na używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego (i będzie ich faktycznie używał w pracy), pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny (art. 2377 § 4 kodeksu pracy). Wypłata ekwiwalentu przewidziana została również dla pracowników, którzy sami piorą swoją odzież roboczą. Z art. 2379 § 3 k.p. wynika, że wypłata tego ekwiwalentu jest możliwa, jeżeli zakład pracy nie ma możliwości zorganizowania prania odzieży roboczej. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, które zostały przyznane pracownikom na podstawie powołanych wyżej przepisów kodeksu pracy.

W przedstawionym własnym stanowisku spółdzielnia uznała, że wypłata ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec powyższego w oparciu o przytoczone przepisy prawa tut. organ podatkowy podziela stanowisko pytającego w tym zakresie.

Reasumując, ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej przyznawane na podstawie ww. przepisów kodeksu pracy korzystają w 2005 r. ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W związku z powyższym należy orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień złożenia przedmiotowego wniosku oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego. Zgodnie z przepisami art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Natomiast zgodnie z art. 14b § 2 ordynacji podatkowej jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Podkarpacki Urząd Skarbowy