POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDF-3-415-40-05BA

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. PDF-3-415-40-05BA, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 27.06.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 05.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej w piśmie sytuacji faktycznej wynika, że Stowarzyszenie prowadzi między innymi działalność w zakresie turystyki wyjazdowej, organizując pielgrzymki. Dla każdej grupy wyjazdowej przydzielona zostaje osoba posiadająca licencję pilota. Zadaniem pilota jest reprezentowanie biura w czasie wycieczki, pomoc uczestnikom, załatwianie spraw związanych z noclegami i zwiedzaniem, reagowanie na wszelkie nieprzewidziane sytuacje.
Stowarzyszenie podpisuje z osobami posiadającymi licencję pilota umowy zlecenia, ponieważ osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie turystyki i jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłat dokonanych na podstawie wyżej wymienionych umów. W ramach umów zlecenia podpisanych z pilotami wycieczek Stowarzyszenie deklaruje wypłacenie im diet do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Obliczając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat z tytułu umów zlecenia zawartych z pilotami wycieczek Stowarzyszenie stosuje koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% przychodu, a wypłaconą dietę traktuje jako należność wolną od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stanowisko płatnika: Pilot, podpisując umowę zlecenia i na tej podstawie wykonując pracę za granicą ma prawo do otrzymania diety obliczonej zgodnie z przepisami wydanymi przez właściwego ministra i dieta ta powinna być wolna od podatku dochodowego.

Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
Powołany w zdaniu poprzednim art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1) w celu osiągnięcia przychodów lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Mając powyższe na uwadze diety za czas podróży wypłacane pilotom wycieczek, którzy wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania do wysokości przewidzianej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla płatnika (podatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto