P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415/64/05/MJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. 1471/DPF/415/64/05/MJ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 27.03.2005r. z powodu śmierci pracownika wygasł stosunek pracy z zatrudnionym w Spółce pracownikiem.Pracownik do dnia zgonu nie spłacił w całości pożyczki mieszkaniowej udzielonej przez pracodawcę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W dniu 28.04.2005r. niespłacona pożyczka w wysokości 532,41zł została umorzona. Od dnia 28.04.2005r. pracodawca nie dokonywał żadnych innych wypłat na rzecz pracownika, a więc obecnie nie ma z czego potrącić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Strony pracodawca nie musi składać do właściwego urzędu skarbowego byłego pracownika informacji PIT-11, gdyż nie potrąca w omawianym przypadku zaliczki na podatek dochodowy.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 sa otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 720 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tą samą ilość pieniędzy(...).W konsekwencji otrzymanie pożyczki jest obojętne podatkowo. Przychód pojawia się w momencie kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. W takim przypadku następuje konkretne przysporzenie majątkowe.

Zatem w przypadku umorzenia pożyczki po śmierci pracownika - spadkobiercy, którzy przyjęli obowiązki dłużnika uzyskują przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1). Przychód ten odpowiada wartości umorzonego świadczenia. Nie spłacona pożyczka zaciągnięta przez spadkodawcę stanowi dług spadkowy. Zgodnie bowiem z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.u. Nr 16, poz. 93 z późn.zm) prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego podmiot umarzajacy pożyczkę nie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy. Jest on jednak obowiązany stosownie do art. 42a w/w ustawy do sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, podatnikom (spadkobiercom zmarłego pracownika) i urzędom skarbowym właściwym według ich miejsca zamieszkania.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie