Temat interpretacji
Pielęgniarki środowiskowe, wspólniczki spółki cywilnej, świadczą usługi pielęgniarskie w domu pacjenta miedzy innymi pielęgnując osoby leżące, obłożnie chore. Z tego powodu odzież pielęgniarek wymaga częstego prania, powodując jej szybkie zniszczenie. Spółka obsługuje rozległy rejon i w związku z tym pielęgniarki szybko zużywają obuwie.Zdaniem pytającej zakup odzieży letniej i zimowej spełniającej rolę odzieży ochronnej(roboczej) oraz obuwia letniego i zimowego może zaliczyć do w/w kosztów, ponieważ wydatek ten pośrednio związany jest z osiąganym przez wspólniczki spółki przychodem. Pielęgniarkom środowiskowym niezbędna jest czysta-ochronna odzież. Zabiegając o czystość, odzież ta często prana, ulega szybkiemu zużyciu. W przedstawionej sytuacji współwłaścicielki stanowią personel firmy i zgodnie z przepisami branżowymi zobowiązane były do zaopatrzenia się w odzież ochronną. W związku z tym zakup odzieży ochronnej przeznaczonej wyłącznie do wykonywania działalności, a nie do reprezentacji Podatniczka uważa za uzasadniony koszt uzyskania przychodów.
Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym .
Generalną zasadą jest, że zakupu odzieży osobistej nie można uznać za wydatki podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.Użyte w tym przepisie pojęcie "wszelkie koszty" jest pojęciem szerokim, obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesione wydatki mają wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Takiej oceny musi dokonać sam podatnik decydując się na poniesienie określonych kosztów, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar tego faktu, skoro wywodzi z niego określone skutki prawne w postaci zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
W świetle powołanych przepisów prawa podatkowego do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej nie może Pani zaliczyć: - wydatków na zakup dwa razy w roku-latem i zimą odzieży i obuwia jeżeli są odzieżą osobistą , gdyż stanowią one wydatki związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym. -Niezależnie bowiem od zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i posiadać ubrania i obuwie, które zużywają się przez sam fakt funkcjonowania danej osoby w życiu społecznym. Dlatego też zakup tych rzeczy stanowi spełnienie zwykłych normalnych potrzeb danej osoby fizycznej niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Uzyskiwanie przychodów w ramach działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży. Prowadzi to do wniosku, że wydatek na zakup odzieży osobistej nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu, gdyż jego poniesienie uwarunkowane jest głównie innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z działalności gospodarczej. Wydatki na zakup odzieży i butów mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w ramach wydatków na reprezentację , jeżeli podatnik wykaże, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej, np. z uwagi na opatrzenie jej emblematami, barwa, logo itp.
Zagadnienia zakupu odzieży ochronnej jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym należy oceniać na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży ochronnej dla pracowników jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań dotyczących zakupu odzieży ochronnej muszą być przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży. Jeżeli ze względu na wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy podatnik jest zobowiązany do wykonywania pracy w odzieży ochronnej, to wydatki poniesione na jej zakup i konserwację można uznać za wydatki niezbędne do uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te będą kosztami uzyskania przychodów pod warunkiem, że odzież własna może ulec zniszczeniu oraz ze względu na wymagania , sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
A zatem w przypadku spełnienia warunków, że zakupiona odzież stanowi odzież ochronną, zakup takiej odzieży każdorazowo, gdy ulegnie ona zniszczeniu będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności, a nie tylko dwa razy do roku latem i zimą.
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.