POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/415-20/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. PDI/415-20/05, Urząd Skarbowy w Tczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U z 2005r. Nr.8, poz.60 z późn.zm) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie- czy małżonkowie u których obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, zamierzający również w ramach tej działalności prowadzić najem lokali użytkowych dla podmiotów gospodarczych, którzy przed zawiązaniem spółki cywilnej jako małżonkowie kupili na wolnym rynku zabudowaną nieruchomość - której są jedynymi właścicielami na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej - w której znajduje się budynek z lokalami użytkowymi przeznaczonymi na najem, zamierzający wprowadzić przedmiotową nieruchomość do spółki cywilnej dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowej nieruchomości koniecznie muszą wprowadzić tą nieruchomość do majątku spółki cywilnej aportem oraz na podstawie jakiego dokumentu powinno nastąpić wprowadzenie do spółki cywilnej małżonków przedmiotowej nieruchomości..

stwierdzam, iż

stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

W wyżej wymienionym wniosku pytają Państwo, czy konieczne jest wniesienie do spółki aportem, jako wkładu niepieniężnego wynajmowanej nieruchomości, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali użytkowych dla podmiotów gospodarczych koszty odpisów amortyzacyjnych przedmiotowej nieruchomości oraz na podstawie jakiego dokumentu powinno nastąpić wprowadzenie do spółki małżeńskiej przedmiotowej nieruchomości. Z przedstawionego przez Państwo stanowiska wynika, iż nie ma potrzeby wnoszenia jej aportem do spółki cywilnej, bowiem stanowi - ta nieruchomość - już współwłasność wszystkich wspólników spółki cywilnej. Przede wszystkim, zgodnie z art.196 § 2 kodeksu cywilnego, zakup nieruchomości przez małżonków pozostających we wspólności małżeńskiej ustawowej, powoduje powstanie współwłasności łącznej. Wynika to z ustroju małżeńskiego, regulowanego przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto współwłasność łączna powstaje w wyniku nabycia przez spółkę cywilną majątku (rzeczy ruchomych, bądź nieruchomości). Fakt ten jest regulowany art.863 kodeksu cywilnego. Wniesienie przedmiotowej nieruchomości do spółki cywilnej jako aportu - w zakresie rodzaju współwłasności - nie będzie powodować żadnych zmian w zakresie współwłasności łącznej.

Przedmiotowa nieruchomość jest już przedmiotem współwłasności łącznej z racji zakupu tej nieruchomości przez małżonków, posiadających wspólność małżeńską majątkowa.

Zgodnie z przepisami art. 22 a ust.1 PDOF amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność m.in. budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Zdaniem Państwa, niezbędne jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowić koszty uzyskania przychodów, aby przedmiotowa nieruchomość stanowiła współwłasność wszystkich wspólników spółki cywilnej i warunek ten jest spełniony albowiem przedmiotowa nieruchomość stanowi współwłasność małżonków - wspólników. Tym samym odpada potrzeba wnoszenia przedmiotowej nieruchomości aportem do spółki, ponieważ stanowi ta nieruchomość już współwłasność łączną wszystkich wspólników. Konsekwencją Państwa stanowiska jest stwierdzenie, że wprowadzenie do spółki cywilnej małżonków przedmiotowej nieruchomości może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnej zgody obu małżonków wspólników spółki cywilnej na wykorzystanie tej nieruchomości na cele gospodarcze spółki cywilnej.

Zaprezentowane przez Państwo stanowisko jest nieprawidłowe, co wynika z niżej przytoczonych przepisów prawa.

W celu realizacji wspólnego celu gospodarczego wspólnicy spółki cywilnej wnoszą do niej wkłady (art.861 K. c). Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wnoszony wkład może być pieniężny lub niepieniężny (aport). Umowa spółki cywilnej powinna być zawarta w formie pisemnej. W umowie powinny być określone wkłady wnoszone przez spółkę i te warunki jak wynika z dołączonej do zapytania umowy spółki cywilnej z dnia 17 czerwca 2004 roku państwo spełnili. Jednakże ażeby nieruchomość została skutecznie wprowadzona do majątku spółki i istniała możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych konieczne jest z uwagi na zwiększenia wkładów sporządzenie aneksu do umowy spółki cywilnej.

Przy wniesienia nieruchomości na własność do spółki. konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, co wynika z treści art.158 K.c, ale nie dotyczy to przypadku gdy przedmiotem wkładu do spółki cywilnej małżeńskiej jest nieruchomość stanowiąca ustawową współwłasność majątkową małżonków. W tej sytuacji nie zachodzi bowiem przeniesienie własności nieruchomości z uwagi na tożsamość przedmiotową i podmiotową. Zawarcie spółki cywilnej przez małżonków nie zmienia ustroju majątkowego małżonków. Wyodrębnienie z majątku małżonków składników, w oparciu o które będzie prowadzona działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej małżonków następuje w umowie spółki wraz z ewentualnymi aneksami i nie wymaga zachowania szczególnej formy, również gdy chodzi o nieruchomości. Tym samym wprowadzenie do spółki cywilnej małżonków przedmiotowej nieruchomości powinno nastąpić na podstawie aneksu do umowy spółki cywilnej (zawartej w dniu 17 czerwca 2004 roku) dotyczącego zwiększenia wkładów i zgodnie z treścią przepisów art. 22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm) uznać tą nieruchomość jako środek trwały bowiem amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt.1, zwane środkami trwałymi.

Wniesioną nieruchomość do spółki cywilnej należy ująć w ewidencji środków trwałych oraz ustalić wartość początkową tego budynku zgodnie z przepisami art. 22g ust.1 pkt 4 wyżej cytowanej ustawy.

Urząd Skarbowy w Tczewie