- Interpretacja - I USB I-2/415-52/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. I USB I-2/415-52/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 24 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 07.09.2005r. (wpływ do Urzędu 08.09.2005r.) w sprawie powstania skutków podatkowych w przypadku wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu żony i kontynuowania działalności tylko przez Pana.

W dniu 08.09.2005r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej powstania ewentualnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej wpisu żony i prowadzenia dalej działalności tylko przez Pana.Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

Wspólnie z małżonką na podstawie odrębnych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (bez zawartej formalnie umowy spółki cywilnej) prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin. Na potrzeby działalności prowadzona jest dokumentacja w formie ksiąg rachunkowych.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności rozliczane są na deklaracji PIT 5, składanej przez każdego z małżonków. Obecnie zamierza Pan uregulować sprawy prowadzenia działalności gospodarczej poprzez kontynuację działalności wyłącznie przez siebie. Żona zaś zlikwiduje swój wpis do ewidencji działalności gospodarczej i będzie posiadała status osoby współpracującej.

Zapasy składników majątkowych firmy na dzień zaprzestania poprzez żonę prowadzenia działalności gospodarczej nie podlegają podziałowi lecz pozostają w przedsiębiorstwie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego uważa Pan, iż w przypadku zmiany działalności z działalności prowadzonej przez małżonków na działalność prowadzoną przez jednego z nich w podatku dochodowym od osób fizycznych - nie wystąpi likwidacja działalności. Działalność ta będzie bowiem nadal prowadzona przez jednego z małżonków. Sytuacja ta obliguje Państwa do sporządzenia na dzień wyrejestrowania żony wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - remanentu, który nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny i nie będzie na żonie ciążył obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wynikającej z tego spisu.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. .w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Jak wynika z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego dotychczasowa działalność gospodarcza małżonków będzie kontynuowana przez Pana.

Ponadto jak wynika ze złożonego pisma posiadane towarów, wyposażenia oraz środki trwałe pozostaną w działalności prowadzonej przez Pana.

Rozstrzygając kwestię zastosowania w przypadku żony cytowanego wyżej przepisu art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy mieć na uwadze właśnie fakt, iż zapasy składników majątkowych objętych remanentem nie podlegają podziałowi lecz pozostają w przedsiębiorstwie, którego działalność będzie kontynuowana przez Pana.W takim przypadku nie powstaje obowiązek ustalenia dochodu z remanentu na dzień wystąpienia żony ze spółki i zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od przypadającego na żonę dochodu.Zatem stanowisko Pana przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty