Temat interpretacji
Pismem z dnia 06.09.2004 r. zwróciliście się Państwo o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w roku 2004 związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie najmu do kosztów uzyskania przychodów roku 2005.
Odpowiadając na powyższe zapytanie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa wyjaśnia co następuje:
zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Generalną zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku, w którym zostały poniesione.
Jednakże, stosownie do treści ust. 5 i 6 art. 22 cyt. ustawy w roku podatkowym są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego.
Zasada ta ma również zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że księgi te są prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
W świetle powyższego w sytuacji gdy wydatki związane z uruchomieniem działalności, będące stosownie do przepisów cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów, zostały poniesione w roku, w którym nie uzyskano przychodu to zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów następuje u podatników:
- prowadzących księgi rachunkowe w roku uzyskania przychodu,
- prowadzących księgi przychodów i rozchodów,
- a) stosujących zasadę memoriałową - w roku uzyskania przychodu,
b) stosujących zasadę kasową - w roku poniesienia kosztu (czyli należy wykazać stratę z działalności art. 9 ust. 2 ustawy).
Odnosząc się do poszczególnych rodzajów kosztów, o których mowa w przedmiotowym piśmie należy zawsze mieć na uwadze powołany wyżej art. 22 ust. 1 ustawy z uwzględnieniem art. 23.
Ponieważ podmiotowość podatkowo-prawną, a więc możliwość "bycia podatnikiem" spółka (wspólnicy) uzyskała z chwilą rejestracji tj. z dniem 9 lipca 2004 r., to przed tą datą spółka nie była podmiotem podatkowo-prawnym, a tym samym wydatki poniesione na doradztwo prawne związane z założeniem spółki nie mogą być uznane za koszty spółki (wspólników), bowiem przed dniem 9 lipca 2004 r. spółka nie istniała. Wydatki poniesione na przygotowania do podjęcia nierozpoczętej działalności gospodarczej nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów ze źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odnośnie opłat notarialnych dotyczących nabycia prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki, na której będzie wybudowany budynek użytkowy, należy zacytować art. 23 ust. 1 pkt 1 u.p.d.f., z którego to przepisu wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.
Wobec powyższego doradztwo prawne związane z założeniem spółki, jak też opłaty notarialne dotyczące nabycia prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyszczególnia wszystkich rodzajów kosztów uzyskania przychodów, wiąże jednak pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Zatem ogłoszenia prasowe mające na celu poszukiwanie najemców jak również inne wydatki mające wpływ na uzyskanie bądź zwiększenie przychodu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
Przy czym należy zaznaczyć, że wszystkie wydatki muszą mieć związek z uzyskaniem przychodu, a ciężar jego udowodnienia spoczywa na podatniku.