Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ... - Interpretacja - US.III.415/43/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.12.2004, sygn. US.III.415/43/04, Urząd Skarbowy w Suwałkach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.
O zasadności zakwalifikowania danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów przesądza spełnienie następujących przesłanek (warunków):
1) koszt służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia,
2) koszt został faktycznie poniesiony przez podatnika,
3) koszt nie został wymieniony w art. 23 wskazanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli nie został wyłączony z katalogu kosztów uzyskania przychodu,
4) koszt został udokumentowany przez podatnika, zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach prawa.
Każdy więc wydatek spełniający powyższą definicję, czyli w sytuacji kiedy zostały spełnione łącznie cztery w/w przesłanki, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Odnosząc omawianą regulację prawną do wątpliwości zawartej w zapytaniu, tut. organ podatkowy informuje:
Prowadzanie działalności gospodarczej łączy się niewątpliwie z koniecznością opłacania, obok podatku dochodowego, innych jeszcze podatków nakładanych przepisami prawa; w tym również podatku od środków transportowych.Podatek ten niewątpliwie łączy się z osiąganiem przychodów, a wypełnienie tego obowiązku w postaci jego uiszczenia, jest warunkiem niezbędnym, by źródło przychodów mogło właściwie funkcjonować.Z tego też punktu widzenia podatek od środków transportowych, o ile taki obowiązek został na Panią nałożony przepisami prawa podatkowego, może być uznany za koszt w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Poniesiony przez Panią wydatek na uregulowanie należności z tytułu podatku od środków transportowych, będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia tego wydatku. W tym przypadku nie ma znaczenia okres, za jaki ten podatek został uiszczony.
Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Pani zawarte w zapytaniu odnoszące się do przedmiotowej kwestii, jako że jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Suwałkach