P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415/17/05/PP

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. 1471/DPF/415/17/05/PP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku instytucji medycznej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w/w instytucja medyczna wypłaca ekwiwalent pieniężny pracownikom za użytkowanie własnej odzieży i własnego obuwia zamiast roboczego. Ekwiwalenty te wypłacane są na podstawie "Wewnętrznego regulaminu przydziału odzieży roboczej i ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej" wynikającego z przepisów art. 2377 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy.

Zdaniem instytucji wyżej wymienione ekwiwalenty powinny być wyłączone z podstawy opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ jako ekwiwalenty za świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

W omawianej kwestii zgodnie z art. 2377 § 1 pkt 1 i 2, § 2, § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy / j. t. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm./ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, lub gdy jest to konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub BHP. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym pracodawca dopuścił stosowanie odzieży i obuwia roboczego, używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniający ich aktualne ceny. Ekwiwalent ten podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że kwoty stanowiące ekwiwalenty wypłacone za używanie osobistej odzieży oraz obuwia, które nie stanowią odzieży roboczej nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie