Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka twierdzi, iż wynagrodzenie reprezentanta upadłego zakwalifikować należy do przychodów z innych źróde... - Interpretacja - PD/413-20/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. PD/413-20/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka twierdzi, iż wynagrodzenie reprezentanta upadłego zakwalifikować należy do przychodów z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokumentowanych informacją według wzoru PIT - 8C. Zdaniem jednostki, płatnik podatku nie jest uprawniony do ustalania kosztów uzyskania przychodu od powyższego wynagrodzenia, jak również do pomniejszenia w trakcie roku podatkowego podstawy opodatkowania, albowiem ewentualne koszty uzyskania przychodów (jeżeli podatnik udowodni ich poniesienie) mogą być rozliczone przez podatnika przy składaniu zeznania rocznego.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określa w art. 10 ust. 1 katalog źródeł przychodów. Wśród nich ustawodawca wymienia m. in. w punktach 1, 2 i 9 odpowiednio:
1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę,
2) działalność wykonywaną osobiście,
9) inne źródła.
Osobie powołanej przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki na Jej reprezentanta w postępowaniu upadłościowym przysługuje wynagrodzenie, zgodnie z przepisem art. 85 § 3 powołanego wcześniej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe, w wysokości ustalonej przez sędziego - komisarza.

Osoby pełniącej funkcję reprezentanta upadłego nie łączy ze Spółką ani stosunek pracy, ani umowa zlecenia bądź też inna umowa cywilnoprawna, jak również nie otrzymuje ona przedmiotowego wynagrodzenia z żadnego z innych tytułów wymienionych w art. 13 ww. ustawy jako z działalności wykonywanej osobiście, zatem w ocenie tut. organu podatkowego jedyne źródło przychodów, do którego można zakwalifikować należności wypłacone z ww. tytułu zostało określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako "inne źródła".
Katalog przychodów z innych źródeł jest otwarty. W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł uważa się bowiem w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Stąd też do tegoż źródła można zaliczyć wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu, a niewymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 8 cyt. ustawy.W związku z wypłatą należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osobach prawnych i ich jednostkach organizacyjnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w świetle obowiązujących przepisów, nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek od wypłaconych wynagrodzeń lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Po zakończeniu roku podatkowego Spółka zgodnie z art. 42a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT - 8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Skoro zatem na Spółce w związku z wypłatą wynagrodzenia reprezentantowi upadłego nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek, ani też zryczałtowanego podatku dochodowego, a jedynie powinność sporządzenia w określonym terminie informacji według ustalonego wzoru - PIT - 8C m. in. o wysokości przychodów z innych źródeł, nie jest zobligowana do "ustalenia" kosztów uzyskania przychodów z tego źródła. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują szczególnych zasad ustalenia kosztów uzyskania przychodów z "innych źródeł", a cyt. wyżej art. 42a ustawy o podatku dochodowym nakłada na płatnika obowiązek sporządzenia informacji - jak sama nazwa wskazuje - jedynie o przychodach podatników z ww. źródła.

Urząd Skarbowy w Złotoryi