Aktem notarialnym umowy sprzedaży Rep. A nr ....... z dnia ...... sprzedała Pani nie zabudowaną działkę położoną w ............o powierzchni 1.900 m.k... - Interpretacja - US.21/AD/415/22/2004

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.12.2004, sygn. US.21/AD/415/22/2004, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Aktem notarialnym umowy sprzedaży Rep. A nr ....... z dnia ...... sprzedała Pani nie zabudowaną działkę położoną w ............o powierzchni 1.900 m.kw., za cenę 150.000 zł. Jak wynika z dokumentów okazanych przy sporządzaniu niniejszego aktu, zbywana przez Panią działka, zgodnie z wypisem z Planu Ogólnego Zagospodarowania, stanowi teren rolny i łąkowy w strefie chronionego krajobrazu z możliwością docelowego wykorzystania terenu na cele turystyki, rekreacji i wypoczynku. Notariusz, z tytułu przedmiotowej sprzedaży, pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r ( Dz.U. Nr 86, poz. 959).

Zdaniem Pani, przychód uzyskany z tytułu sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedany grunt był gruntem rolnym i zalesionym.

Na poświadczenie swojego stanowiska przedstawia Pani:

pismo Wójta Gminy .......... z dn. 15 września 2004 informujące, że powyższa działka znajdowała się na terenie oznaczonym B-28-R/RZ(UT). Dla powyższej działki obowiązywały następujące zasady zagospodarowania: m.in.." adaptuje się istniejącą zabudowę i dopuszcza do modernizacji i rozbudowy istniejących siedlisk rolniczych i budynków mieszkalnych nie wchodzących w skład siedlisk..."

pismo Wójta Gminy ............ z dnia 21 października 2004 r z przeprowadzonej wizji lokalnej, w wyniku której stwierdzono, że działka jest niezainwestowana, niezabudowana i zarośnięta drzewami ( zalesiona).

Stanowisko tutejszego organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące:

zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) zwanej dalej " ustawą ", źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy opodatkowany jest 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych płatnym w terminie czternastu dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

zasada, o której mowa w ust. 2 art. 28 ustawy nie ma zastosowania do podatników, którzy złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy (art. 28 ust. 2a ustawy), a więc na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

w myśl art. 21 ust.1 pkt 28 ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W świetle zaś art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z dn. 15.11.1984 r o podatku rolnym ( Dz U z 1993 r Nr 94 poz. 431 ze zm. ) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że zbyta nieruchomość nie stanowiła gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Jak wynika z aktu notarialnego, notariusz nie zastosował zwolnienia omawianej sprzedaży od podatku od czynności cywilnoprawnych, a nabywcy nie nabyli przedmiotowego gruntu na powiększenie swojego gospodarstwa rolnego.

W konsekwencji powyższego, uzyskany przychód podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie