Temat interpretacji
Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. od dochodów uzyskanych na terytorium polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnegozbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Na podstawie art. 30b ust.2 pkt 3 dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a, który mówi, ze nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentow albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększą wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W myśl art. 30b ust. 4, przepisów art. 30b ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikająca następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
W świetle art. 30b ust. 1 dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 - według progresywnej skali podatkowej oraz wymienionych w art. 30c, czyli jednolitej 19% stawki stosowanej przez podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 30b ust. 6, po zakończeniu roku, podatnik jest zobowiązany w terminie do 30 kwietnia, wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu ( poniesionej Straty ) - na druku PIT-38, dochody uzyskane w roku podatkowym z w/w tytułu, tj. odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i obliczyć należny podatek dochodowy, który wynosi 19% od uzyskanego dochodu.
Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia samego faktu opodatkowania podatkiem dochodowym, ani jego wysokości od sposobu uzyskiwania dochodów.
Nie ma znaczenia dla celów podatkowych czy dokonane operacje na instrumentach finansowych były dokonane za pośrednictwem banku, telefonu, czy Internetu. Jeżeli w ich wyniku powstał dochód, jest on przedmiotem opodatkowania na zasadach określonych w w/w przepisach.