P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - EP-406/INT/3/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. EP-406/INT/3/05, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 2908.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza, iż stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 21.07.2005r.(wpływ do tut. Urzędu 25.07.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo bez zawierania spółki cywilnej na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.07.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 28.07.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia barków formalnych na wniosku, które zostały uzupełnione w dniu 02.08.2005r.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 21.07.2005r.(wpływ do tut. Urzędu 25.07.2005 r.) stanu faktycznego wynika, iż prowadzą Państwo działalność gospodarczą bez zawierania spółki cywilnej na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.

Małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na podstawie jednego, wspólnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ? bez zawarcia umowy spółki cywilnej, po uzyskaniu odrębnych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej obowiązani są zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995r. Nr 142, poz. 702 ze zm) dokonać aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w zakresie wynikającym ze zmian dokonanych w ewidencji działalności gospodarczej.

W związku z tym dokonaliście Państwo odrębnej rejestracji jako osoby fizyczne,a każdy z małżonków powinien złożyć jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ? zgłoszenie aktualizacyjne NIP-1.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ? Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności,wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. W świetle przepisów w/w ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych ? podatnikiem tego podatku jest każdy z małżonków odrębnie.

Z przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego wynika, że forma organizacyjna prowadzonej działalności pozostaje taka sama, a zmiana wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy nie spowoduje zmian w zakresie rozliczania z podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że jest ta to nadal ta sama działalność, pod tą samą nazwą i prowadzona w tej samej dokumentacji księgowej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wyżej cyt. przepis art. 15 wśród podatników podlegających temu podatkowi nie wymienia małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą, dlatego za podatnika tego podatku należy uważać tego ze współmałżonków (jeżeli nie zawiązali oni spółki cywilnej), który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz uzyskał potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-5. Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).

Zatem wykreślenie małżonka ze wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie powoduje żadnych zmian w zakresie rozliczania prowadzonej działalności przez tego małżonka, który dokonał rejestracji dla celów podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w opolu w terminie 7 dni doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy w Brzegu